Psiha

Psiha

Sve više vremena provodimo kod kuće, a ovih 9 savjeta učinit će ostanak doma ugodnijim

Ove godine fraza „zima dolazi“ ima potpuno novo značenje koje budi anksioznost.

Cijelu godinu vlada neizvjesnost, nikada nismo toliko vremena provodili u vlastitom domu pa je pomalo teško i zamisliti još jedno godišnje doba uz ograničenu mogućnost kretanja. Ipak, ne mora sve biti tako crno jer svoj dom možete pretvoriti u sigurno i ugodno utočište – mjesto u kojem i želite provoditi najviše vremena, ali i zaštititi svoje zdravlje. Donosimo savjete kako to učiniti.     

Treba vam nešto da vam popravi dan? Ovih 5 jednostavnih radnji uljepšat će ga i ispuniti energijom

1. Naoružajte se sredstvima za čišćenje i dezinfekciju

Kako je tu i sezona prehlada i gripe, a stalno nam je na umu i drugi opasni virus, nema ništa važnije od nabave svih „alata“ koji će vam poslužiti da svoj dom održavate čistim i sigurnim tijekom hladnog vremena. Pogrešno je mišljenje da svi proizvodi za čišćenje služe i za dezinfekciju jer oni i dezinfekcijska sredstva nisu jedno te isto. Sredstva za čišćenje uklonit će vidljivu prljavštinu s površina, ali neće ih i dezinficirati. Sredstva za dezinfekciju uništit će neke bakterije i viruse odgovorne za razvoj bolesti, a upravo to trebate. Kada nabavljate potrepštine, na poleđini proizvoda pročitajte čemu konkretno služe.

2. Očistite nered i riješite se viška stvari

Iako je proljeće vrijeme kada svi posvetimo pažnju velikom pospremanju kuće, zbog trenutačne situacije dobro je posvetiti nešto vremena tome i prije dolaska jako hladnih dana. Očistite mjesta gdje se nakuplja najviše smeća, bacite ili donirajte višak odjeće. Jednom kad ste to napravili, iskoristite svoja nova sredstva za dezinfekciju i dobro očistite sve tvrde površine poput kvaka, polica, vrata, daljinskog upravljača… dobro je uvijek pri ruci imati i dezinfekcijske maramice kako biste lakše mogli sve te površine održavati čistima.

3. Vašem je domu potrebna vlaga

Ako nemate ovlaživač zraka u prostoru u kojem boravite, svakako se pobrinite za to jer je to ove zime iznimno važno! Osim što je vlaga u zraku potrebna kako bismo se riješili virusa iz prostorije, ona će pomoći i ako imate problema s kožom, poput ekcema i psorijaze, olakšava upalu sinusa, a i biljke koje djeluju kao čistač prostora bolje će rasti.

Ako nemate ovlaživač zraka, možete se na razne načine pobrinuti da u vašem domu uvijek ima vlage.

Maske ostaju i nakon pandemije i postaju dio odgovornog zdravstvenog ponašanja! Pa, kako vas štite?

U tome vam može pomoći i način na koji sušite oprano rublje. Osim što ćete ga staviti na za to namijenjeno sušilo, komade mokrog rublja možete objesiti i preko stolice ili radijatora po cijeloj kući. Kako se rublje suši, tako će vlažiti zrak, a uštedjet ćete i energiju ako ne uključite sušilicu. Uz to, kuća će vam prekrasno mirisati! Idući put kad izađete van iz kade, nemojte odmah ispustiti vodu! Umjesto toga pustite da se voda ohladi i ostavite vrata kupaonice otvorena. Para će dodati vlage zraku, a kuća će vam i u ovom slučaju lijepo mirisati. Čak će i posuda s vodom ili vaza pomoći. Ostavite ih na radijatorima ili prozorima. U njih također možete staviti mirisna ulja… Ako niste znali, listovi biljke otpuštaju vlagu u zrak pa je dobro imati ih što više ako želite u kući vlažan zrak bez puno muke!

4. Poboljšajte raspoloženje eteričnim uljima

Jednako kao što hrana sadrži neke elemente koji hrane tijelo, eterična ulja svojim sadržajem mogu popraviti i utjecati na vaše raspoloženje. Eterična ulja koriste se na niz načina, a učinci se osjećaju odmah. Udisanje prirodnih kemikalija iz eteričnih ulja potiče vaš mozak na odgovor, a to pak pozitivno utječe na emocije. Možete tako u kadu ukapati nekoliko kapi ulja bergamota koje djeluje stimulirajuće na raspoloženje, poboljšava cirkulaciju te daje osjećaj svježine, živahnosti i energije osobama koje se osjećaju tužno i depresivno. Flavonoidi u eteričnom ulju bergamota također izvrsno opuštaju, smiruju nervozu, napetost i stres.

5. Ispirite nos radi zaštite

Kako je objasnio prof. dr. Mirko Ivkić, specijalist otorinolaringologije i kirurgije glave i vrata, pokazalo se da je fizičko uklanjanje virusa ispiranjem nosa dobra preventivna mjera za razvoj težih oblika bolesti, a njome se smanjuje se i mogućnost prijenosa virusa na bliske osobe. Za ispiranje nosa preporučuju se otopine kuhinjske soli određenih koncentracija. Ispirati se može hipertoničnom ili fiziološkom otopinom. Istraživanja su dokazala da je ispiranje hipertoničnom otopinom učinkovitije u smanjenju tegoba i trajanju upale gornjih dišnih putova. Dovoljno je i u pola litre čiste ili prethodno prokuhane mlake vode otopiti jedne čajnu žličica kuhinjske morske soli. S pomoću posude ili sustava za ispiranje nosa ovako pripremljenom otopinom može se ispirati nos.

6. Opskrbite se namirnicama koje jačaju imunitet

Najbolja hrana za imunitet svakako su voće i povrće jer obiluju različitim vitaminima, mineralima, ali i fitokemikalijama koje štite organizam, što je svakako bitno u ovo doba godine kada nam dolaze hladni dani, a mi trebamo bolju zaštitu, pojasnila je Ana Uremović Novačić, mag. nutr. Kako bismo bolje doskočili zubatom suncu i hladnim danima, najbolje se oboružati sezonskom hranom koja obiluje vitaminom C poput kiselog kupusa, crvene paprike (marinirane), šipka i nezaobilaznog citrusnog voća – mandarina. Svakako se treba “sprijateljiti” s češnjakom, prvom namirnicom koja je uvrštena u farmakopeju. Češnjak ima antibakterijsko i antiviralno djelovanje što duguje svome sastojku alicinu.

7. Opskrbite se čajevima

Infekcije gornjih dišnih putova najčešće se javljaju s dolaskom hladnijih dana i zimskih mjeseci, a prate ih neugodni simptomi poput kašlja, otežanog disanja, povišene temperature, osjećaja opće slabosti, grlobolje i dr.

Ove vrste infekcija brzo se šire, a za suzbijanje brojnih simptoma koji ih prate mogu nam pomoći biljke i biljni pripravci koji će zbog sadržaja aktivnih sastojaka djelovati na podizanje imuniteta i brži oporavak.

Za olakšanje simptoma ovih oboljenja najčešće se, od davnina, koristi ljekovito bilje, i to za pripremu biljnih čajeva ili tinktura, eteričnih ulja i masti koji su pomagali ljudima da očuvaju i poboljšaju kvalitetu života.

Danas već svi znamo da biljke predstavljaju velik dio prirodne medicine i mogu biti odlična nadopuna liječenju mnogih oboljenja.

Brojna farmakološka istraživanja usmjerena su na pronalaženje ljekovitih sastojaka biljaka koji i same biljke čuvaju i štite kako bi preživjele. Brojne biljke imaju dokazana protuupalna svojstva, djeluju antibakterijski, antivirusno i protugljivično pa će djelovati ne samo na smirivanje simptoma već i preventivno. Biljni čajevi pomoći će boljem održavanju zdravlja koristimo li ih na pravilan način i uz stručan savjet. Biljke su vrlo moćne. Iako se neki biljni pripravci mogu pripremati kod kuće, uvijek je potreban oprez zbog visokog sadržaja različitih aktivnih sastojaka, objašnjava mag. nutricionizma Vedrana Dučkić te napominje kako je čajeve najbolje pripremati svježe kako bi se maksimalno očuvala kvalitetu biljnih sastojaka.

8. Poboljšajte kvalitetu zraka

Kvalitetu zraka određuje nekoliko čimbenika, a to su udio kisika u zraku, vlaga, udio štetnih tvari, kao i neugodni mirisi kojih se želimo što prije riješiti! No, iako ste mislili da prostor prozračujete otvaranjem prozora, zapravo radite još nešto bolje – iz svojeg doma izbacujete radon, bezbojan i bezmirisan plin koji, ako ste njemu dugo izloženi, može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih posljedica poput pada imuniteta i alergija, no i do mnogo ozbiljnijih oboljenja poput podizanja rizika od upale pluća. Prostor u kojem boravite tako treba provjetravati nekoliko puta u danu kako bi se i smanjila koncentracija virusa koji se u zraku mogu nalaziti, a vi ih udišete.

9. Pri ulasku u kuću ne zaboravite prati ruke

Ruke perite pri svakom ulasku u kuću jer se na njima, osim prljavštine, mogu zadržati i virusi koje lako možete unijeti u organizam ako dodirnete oči, usta ili nos. Perite ih i prije i nakon obroka, nakon korištenja toaleta… Dovoljno je koristiti vodu i sapun koji će „obgrliti“ bakterije i viruse te ih s ruku isprati vodom. Važno je ruke prati dovoljno dugo i pod mlazom čiste vode iz slavine. Osim toga, poslužiti može i gel za dezinfekciju.

Što ako ste preboljeli COVID-19? Stručnjaci objašnjavaju vrijede li za vas druga pravila i kako se ponašati

Foto: Shutterstock

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo