Pitanja našim doktorima mogu postaviti samo prijavljeni članovi Ordinacije.

Prijavi se. Nemaš korisnički račun? Učlani se.

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju!
Kožne promjene

Alergija koja je možda povezana s uzimanjem lijeka

Objavljeno: 29.08.2016.

Imam pitanje u vezi pacijentice, 55 godina, ne pije, ne puši, ne konzumira droge. Nakon totalne tireidektomije (zbog suspekt. nalaza punkcije čvora na štitnjači na maligni tumor, ali potvrđena dijagnoza StrumaNodosa Lymphomatosa), uzima 2 mjeseca Euthyrox 100 mcg na dan. Također 7 g zbog hipertenzije uzima concoror 1,25 mg i Lorista H. Dosad je imala alergijske reakcije nakon sunčanja. Također, alergija na Sinersul. Prije 2,5 mjeseca, nakon i vrlo kratkog boravka na suncu u kratkim rukavima, na gornjim dijelovima dlanova i zapešća pojavile su se crvene mrlje koje noću neizdrživo svrbe. Simpotmi su se smirili primjenom Synopen kreme i Nixar tableta. Šake maže Nivea kremom s zaštitnim faktorom 50 s antialergijskim učinkom, ali to ne sprečava pojavu svrbeža. Jedino pomaže "skrivanje od sunca" i dugi rukavi preko šaka. Ima li pomoći? Na što mogu upućivati ovakve reakcije na koži? Do ove godine, to se nikad prije nije događalo. Hvala.

Smješteno u Kožne promjene

Poštovana, s obzirom na simptome, zasigurno se radi o reakciji preosjetljivosti koja može biti povezana i sa novouvedenim lijekom. Treba se konzultirati s endokrinologim oko smanjivanja doze ili privremenog ukidanja istog, da se vidi postoji li direktna povezanost s lijekom, ili je riječ o križnoj reakciji na više potencijalnih alergena. Simptomi se mogu ublažiti lokalnim kortikosteroidnim pripravcima i sistemskim antihistaminicima, ali to nije rješenje ukoliko se ne nađe uzrok.
 

Slična pitanja