Pitanja našim doktorima mogu postaviti samo prijavljeni članovi Ordinacije.

Prijavi se. Nemaš korisnički račun? Učlani se.

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju!
Dermatologija

Lijek humira ima odeđene nuspojave

Objavljeno: 22.08.2018.

Moj sin (35 g) od prošle godine zbog psorijtičnog artritisa koristi injekcije humire 2x mjesečno. Prošlog mjeseca skidao je 2 madeža i patohistološki nalaz kod jednog madeža je uredan a kod drugog je slijedeći: Uputna dijagnoza: Naevus melanocyticus Klinička dijagnoza :Naevi Pigmentosi Lokalizacija: Ekscizat promjene lumbosakralno: II – desno Excisio in toto: DA PATOHISTOLOŠKA DIJAGNOZA II: NAEVUS NAEVOCELLULARIS JUNCTIONALIS (sa citološkim atipijama melanocita koji su epiteloidnog izgleda u bazalnom sloju) OPIS II: Primljeni materijal jest isječak kože promjera 3mm na čijoj površini se vidi sitna tvorba u razini kože smeđe boje promjera 0,5mm koja se u cijelosti preuzme i uklopi u parafinski blok. U histološkim preparatima vide se ostaci melaninskog pigmenta u roževini uz hiperpigmentiranost keratinocita, nalaz pojedinačnih epiteloidnih melanocita u bazalnom sloju i sitna gnijezda nevus stanica duž dermoepidermalne granice s pigmentofazima i mrljastim infiltratima mononukleara u gornjem dermisu. Opisanih promjena nema na dnu niti na lateralnim rubovima preparata. Dermatolog mu je rekao da je desni madež melanom u nastajanju. Pitanje: Da li je moguće da je to nuspojava korištenja humire?

Smješteno u Dermatologija

Lijek humira ima odeđene nuspojave kao i svaki lijek. Svakako je važno da se konzultirate s dermatologom koji je indicirao da se uklone  navedeni madeži i svakako su potrebne redovite daljnje kontrole madeža.

Slična pitanja