Kolumnisti i blogeri: Na fizioterapiji

Zima donosi i bol u zglobovima – stanite im na kraj

Foto: Shutterstock

Vjerojatno u kući imate nekoga tko vam je „barometar“ i najavljuje točno promjenu vremena. Često ste se uvjerili da su te informacije točnije čak od prognoza g. Vakule. Zašto neke osobe osjećaju pritisak, trganje, žarenje u pojedinim dijelovima tijela?

Razlog je jednostavan. Ljudsko tijelo iako to baš ne vidimo sastoji se do 80 % tekućine. Ona se nalazi u srcu, krvotoku i limfotoku. Tekućina je i likvor koji oplahuje mozak i širi se kroz leđnu moždinu u tijelo. Svaki zglob se sastoji od sinovijalne tekućine koja štiti kosti i hrskavice da ne stružu jedni po drugima. Tekućina je u oku i svim organima, ali najmanje poznato da je tekućina u fascijama.

Fascije su vezivna tkiva koja se sastoje od osnovne supstance koju čini i tekućina te kolagena i elastina.

Što su fascije? 

Fascije su fascinantan dio našeg tijela jer primaju informacije iz okoline prije naših sustava kojima vjerujemo kao što je vid, opip, njuh. Fascije primaju i zadržavaju ili otpuštaju sve informacije iz okoline ali i naše emocije. Sveukupno kod promjene vremena mijenja se atmosferski tlak i mijenja tlak naših tekućina. Zbog povećanog staničnog pritiska aktivirane su osjetilne stanice i manifestiraju pritisak, bol, žarenje ovisno koju vrstu stanice je jače zahvatio pritisak. Tako djeluje čovječji barometar.

A zimi kada pada temperatura tekućina unutar našeg tijela se „stiska“ kao kad se voda ledi, naše fascije se skupljaju i zatežu mišiće, zglobove i sve ostale organe. Zato prije izlaska na hladnoću potrebno se je dobro ugrijati da se ne ozlijedimo kod pada jer su nam tetive kratke.

Artroza je promjena unutar zgloba koja opisuje gubitak glatkoće hrskavice koje imaju zadatak da klize po drugom dijelu zgloba.

Nastankom sitnih neravnina i kalcifikata nastaju šiljci koji grebu po drugom dijelu zgloba i stvaraju reakciju cijeljenja. Na tom mjestu se stvori čvršća površina koja više nije tako meka i glatka pa svaki naredni pritisak gomila nakupine koje zovemo kalcifikati-šiljci. Zglob nakon nekog vremena, da se sačuva od novih „ogrebotina“ unutar zglobne ovojnice stvori više tekućine-sinovije koja treba omogućiti plutanje oštrih rubova i mi osjećamo da imamo oteklinu te kažemo da imamo artrozu koljena ili bilo kojeg drugog zgloba. Tijelo nas upozorava da stanemo i odmorimo da rasteretimo pritisak koji dodatno pojačavaju skraćene fascije jer im je hladno. Zato često vidimo zamotana koljena zimi jer svatko želi da ga ne boli i da se pritisak smanji.

Zato je savjet fizioterapeuta zimi:

  • Pijte dovoljno tekućine da budete mobilni
  • Ne izlažite se nepotrebno hladnoći ako se niste zaštitili adekvatnom odjećom
  • Pijte čaj kao topli napitak koji će dodati i toplinu i tekućinu tijelu.
  • Kada ste vani krečite se, hodajte, kližite, skijajte, vježbajte
  • Kad vas tijelo upozori bolom ne forsirajte jer će nastupiti ozljeda i veća šteta
  • Posjetite fizioterapeuta da vas savjetuje pravilnim vježbama istezanja jer svako jačanje još više skraćuje mišiće i smanjuje zglobni prostor pa je pritisak još veći.
  • Ako imate artrozu i lijekovi mogu pomoći da se upalni proces smiri ali i mirovanje je neophodno

Uživajte u zimi i primijenite savjete vašeg fizioterapeuta!

Foto: shutterstock

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo