Zdravlje

Zdravlje

Spriječite širenje mirisa iz stopala

Ljetno vrijeme izmamilo je sandale, japanke i slične otvorene cipele na ulice. Pri tom su naši prsti, nokti i pete izloženi tuđim pogledima, stoga je njega tijela osnovna ako želite dobro izgledati, a higijena je obavezna!

Ako vas muči loš miris stopala, na pravom ste mjestu. Donosimo nekoliko savjeta koji bi vam mogli biti od pomoći, neovisno o tome nosite li lagane tenisice ili otvorene sandale.

Kakve čarape nosite?

Jeste li znali da svako stopalo sadrži više od 250.000 žlijezda znojnica?! Sam po sebi, znoj nema mirisa, no zato stvara plodno tlo za bakterije koje se lako šire i stvaraju smrad. Određeni materijali mogu doprinijeti pojačanom znojenju jer ne omogućuju pravilno “disanje” stopala, stoga liječnici savjetuju nošenje pamučnih čarapa te izbjegavanje onih od umjetnih materijala, poput poliestera ili najlona.

Kakve cipele nosite?

Iako gola stopala znači i manje znojenja zbog čarapa, s druge strane, ono može značiti više znojenja zbog materijala od kojeg su napravljene cipele. Cipele od antilopa ili plastičnih materijala zadržavaju više vlage, što znači da se bakterije lakše šire i uzrokuju vlaženje i loš miris stopala.

Ako se odlučite za sandale ili nošenje zatvorenih cipela bez čarapa, onda unutrašnjost pošpricajte antiperspirantom ili dječjim puderom prije nošenja.

Rasporedite cipele

Bez obzira o vrsti cipela koje nosite, trudite se ne nositi isti par dva dana za redom. Ovo nije modna greška, ali je higijenska “stranputica”. Ako navečer morate izaći, također obucite drugi par cipela od onih koje ste nosili ujutro ili po danu.

Cipele dobro provjetrite prije pospremanja u ormarić – nemojte ih spremati dok su vlažne od znoja.

Stopala održavajte čistima i suhima

Najbolja mjera za sprječavanje lošeg mirisa stopala je dobra higijena. Koristite antibakterijski sapun kako biste temeljito oprali stopala – i to svakodnevno!

Nakon tuširanja dobro ručnikom osušite stopala i posvetite puno pažnje na sićušan prostor između prstiju. Vaša stopala moraju biti SUHA, jer na taj način sprječavate izglede za gljivice koje najbolje uspijevaju u vlažnom okruženju.

Redovito provodite piling stopala kako biste ulonili mrtve stanice kože i riješili se zadebljale kože. Nakon zaglađivanja peta, nanesite hidratantni losion. Za inspiraciju, provjerite naš recept za piling od smeđeg šećera i vanilije.


Ulošci

Ulošci s aktivnim ugljenom i sodom bikarbonom mogu biti od velike pomoći ako želite smanjiti loš miris i održati stopala suhima.

Prirodni način

Ako se želite riješiti lošeg mirisa, u lavoru pomiješajte vodu i ocat u omjeru 2:1 i nekoliko minuta namačite stopala kako biste neutralizirali miris. Jednako tako, možete svakodnevno uživati u kupci za stopala koja se sastoji od jakog crnog čaja. Ostavite ga neka se ohladi te namačite stopala pola sata – tanin iz čaja će eliminirati bakterije i zatvoriti pore na stopalima.

K. Pužar

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo