Glina (ilovača) prirodno je sredstvo za liječenje tegoba tijela bilo na njegovoj površini ili unutrašnosti. Zvuči čudno?

Možda, ali ovo izvrsno domaće sredstvo prirodna je sirovina dobivena iz minerala zemljine unutrašnjosti koja izvlači toksine, otklanja boli i liječi rane već stoljećima. Prema sastavu glina sadrži: silicij, aluminij, titan, željezo, kalciji, magnezij, natrij i kalij. Boja i tekstura gline ovisi o količini željeza. Tako poznajemo bijelu, crvenu, zelenu, žutu i sivu glinu koja s obzirom na pročišćenost može biti u granulama, za vanjsku upotrebu i ventilirana – za unutranju upotrebu. Glina djeluje antiseptički u širokom spektru – od liječenja oboljenja i tegoba do kozmetičke upotrebe. Ona ljekovito djeluje na bolesno, upaljeno, bolno, nečisto ili oštećeno tkivo.

Za raširenost upotrebe gline kao prirodnog lijeka i korištenja gline kao metode alternativne medicine osobito je preporučivao cistercit Simon Ašič koji je tijekom Drugog svjetskog rata, i godinama nakon njega, liječio prirodnim pripravcima od sušenih ljekovitih biljaka u Stični u Sloveniji, gdje i danas postoji biljna ljekarna s proizvodima prema njegovim receptima.

Kako se u svijetu proširila upotreba svjedoči i primjer da u Francuskoj i Njemačkoj mladi izviđači nose u ruksacima već pripremljenu glinu u tubi da je za vrijeme boravka u prirodi, ukoliko dođe do povrede, uboda insekata, posjekotina, uganuća – mogu odmah iskoristiti.

Kako ju koristiti?

Oblozi od gline pripremaju se nekoliko sati prije korištenja prema uputama. Glineni prah u posudi ili šalici prelije se vodom ili jabučnim octom bez miješanja i ostavi se da odstoji dok ne nastane kremasta smjesa. Oblozi debljine između 1-2 cm danju se mijenjaju svaka tri sata, a noću se ostavi da glina djeluje do jutra. Glineni oblog može se upotrijebiti samo jedanput pošto prestane djelovati i odlijepi se od kože.

Evo stanja organizma kada je djelovanje gline itekako uspješno: glavobolja, gnojne rane, upale dišnih puteva, reumatizam, akne, upale desni, inkontinencija, prehlade, opekline i ozebline, kostobolja, povišena temperatura, te brojne druge.

Glina u kozmetici

Ljekovita svojstva gline prepoznata su i u svijetu kozmetike. Tako su maske od gline, kreme za masnu kožu, paste za zube, kreme protiv celulita vrlo učinkovite pa tako popularne u industriji ljepote. Svojstva gline miješaju se s ostalim sastojcima i tako nastaju pripravci mnogih brendova.

Glina, dakle, djeluje kao antiseptik, izvlači toksine, nakupljenu vodu i nečistoće s površine povlači u sebe i na taj način čisti kožu. Evo jedan recept za masku od gline koji možete napraviti u svom domu – jednostavan je i djelotvoran za sve tipove kože.

  • 1 žlica gline
  • 1 žlica meda
  • 1 žlica hladno prešanog bademovog ulje
  • 1/2 čaše mineralne vode

PRIPREMA: U šalici mineralne vode otopiti žlicu meda, te dodati ulje i dobro promiješati. Postepeno dodavati glinu neprestano miješajući dok se ne dobije homogena pasta. Ovo je baza maski za suhu, masnu i normalnu kožu.

  • MASKA ZA NORMALNU KOŽU – u bazu maske dodajte pola žličice ulja pšeničnih klica i dobro promiješajte. Možete dodati 1-3 kapi eteričnog ulja lavande.
  • MASKA ZA SUHU KOŽU – u bazu maske dodati 2 velike žlice infuza lista crnog sljeza, pola male žlice ulja ploda divlje ruže, boražine ili sandala
  • MASKA ZA MASNU KOŽU – u bazu maske dodajte 1 veliku žlice svježe ocijeđenog soka limuna ili grejpa.

Nanošenje i korištenje: Nakon 3 minute (nakon što smo masku aplicirali na kožu) glina će se početi sušiti i krutiti te će doći će do blagog zatezanja kože – što je normalna reakcija. Nakon 10-tak minuta maska se skida umivanjem. U nekim slučajevima može se pojaviti crvenilo i peckanje, što je također normalna pojava kod nekih tipova kože, ali i zato jer se izvlače nečistoće na površinu (preroručuje se nanijeti dnevnu kremu nakon). Nakon nekoliko minuta što ste masku skinuli osjetit ćete svježinu, čistoću i opuštanje kopže koja će biti mekanija i vitalnija

Foto: Shutterstock

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo