Pitanja našim doktorima mogu postaviti samo prijavljeni članovi Ordinacije.

Prijavi se. Nemaš korisnički račun? Učlani se.

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju!
Ginekološke smetnje

Bolovi u jajnicima nakon prestanka uzimanja kontracepcije

Objavljeno: 13.11.2013.

Poštovani, imam 28 godina. Kontracepcijske pilule sam, uz neke manje prekide pila 12ak godina. Preklani, kada saznajem da imam autoimunu bolest štitnjače, endokrinolog mi savjetuje prestanak uzimanja kontracepcijskih pilula što i radim. U sljedećih par mjeseci počinjem imati bolove u području jajnika te odnosi s partnerom postaju bolni i neugodni. Ginekolog mi radi ultrazvuk jajnika (sve je u redu, nemam policisticne jajnike); briseve na aerobne i anaerobne bakterije, ureaplazmu i klamidiju i nakon što se pokazalo da je sve uredno, savjetuje mi da jedino što mogu je ponovno početi s pilulom što tada i činim. No sad sam zbog opet povišenog TSH 3,79 i želje da zatrudnim u skoroj budućnosti prestala opet s pilulama (uzimala sam Yaz). Sada već skoro punih mjesec dana od prestanka uzmanja pilule me jajnici užasno bole i to ne samo u periodu kada bi trebala biti ovulacija već svakodnevno, sa povremenim vrlo jakim bolovima. Odnosi su gotovo nemogući, jer je bol neizdrživa...ne znam što da radim i je li moguće da je to samo neka "faza prilagodbe tijela" nakon godina uzimanja pilule? Zahvaljujem na Vašem vremenu i odgovoru!

Jajnici su godinu dana "mirovali" zbog djelovanja kontracepcijskih pilula, te sada,na neki način, pojačano rade i produciraju višestruke ovulacije. Stoga su, nakon prekida hormonske kontracepcije mnogo češće blizanačke trudnoće. Vaša bolovi su očito uzrokovani tom "pojačanom " aktivnošću janika, što je normalno i fiziološko zbivanje, koje će se smiriti za dva do tri ciklusa, bez ikakvih posljedica. Samo se malo strpite!

Slična pitanja