Pitanja našim doktorima mogu postaviti samo prijavljeni članovi Ordinacije.

Prijavi se. Nemaš korisnički račun? Učlani se.

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju!
Ginekologija

Četiri gljivične infekcije

Objavljeno: 10.12.2018.

Poštovani, imam 22 godine i već 2 godine i 9 mjeseci uzimam kontracepcijske pilule Yaz. Uz neke "klasične nuspojave" poput promjene raspoloženja, izostanka orgazma i suhoće rodnice, ove godine imala sam četiri puta gljivičnu infekciju - u travnju, lipnju te listopadu i studenom ( u listopadu i studenome pojavila se odmah nakon menstruacije). Prema uputama ginekologa svaki puta sam uzimala vaginalete i probiotik te mi je rečeno kako je to normalna nuspojava pilula, a za vrijeme menstracije koristim menstrualnu čašicu te je ginekolog također nadodao kako ona ne može izazvati ikakvu infekciju. Uz ova dosadašnja iskustva s kontracepcijom, danas sam dobila "normalnu" menstruaciju (nije spotting krvarenje) na zadnjoj rozoj piluli, znači 24. dan, dok sam do sada menstruaciju dobivala redovno nakon treće placebo tablete (27. dan). Nikada do sada nisam imala spotting krvarenja između ciklusa, niti ikakvih problema s uzimanjem kontracepcije, osim već navedenih nuspojava. Moje pitanje je da li je ovakva pojava menstruacije prije uzimanja placebo tableta česta pojava o kojoj ne moram brinuti ili zahtjeva intervenciju ginekologa?

Smješteno u Ginekologija

Pobrojali ste mnoge simptome za koje je Vaš ginekolog navodno kaže da su normalne uz uzimanje kontraceptiva a koje nikako ne stoje ( ne bih to nazvao ”zvjedanim trenucima struke”). Izostanak orgazma kjeg navodite te četiri gljivične ilnfekcije u 3. godini korištenja kontraceptiva nikako nemaju veze sa uzimanjem kontraceptiva. Ukoliko imate stalni osjećaj suhoće u rodnici to može upućivati da Vam je preniska koncentracija estrogena u kontraceptivu i da sadašnji ultraniskodozirani kontraceptiv Yaz kojeg uzimate treba zamijeniti više doziranim preparatom ( to je niskodozirani preparat – istog sastava i proizvođača- zove se Yasmin) . Krvarenje koje se pojavilo uz posljednju aktivnu ( narančastu) tabletu Yaza bez obzira na njegov intenzitet nije menstruacija nego se to krvarenje zove probojnim krvarenjem. Zapravo za vrijeme korištenja kontraceptiva Vi uopće nemate mensturaciju nego se krvarenje koje se pojavljuje u danima kada koristite 4 placebo tablete zove kontrolnim odnosno prijelomnim krvarenjem. Probojno krvarenje koje ste dakle doživjeli nije ništa neuobičajeno u 3. godini korištenja ultraniskodoziranog kontraceptiva. Ukoliko se desi od vremena do vremena dakle svakih nekoliko mjeseci na njega se ne traba obazirati. Kontraceptivno djelovanje nije upitno i ono zapravo predstavlja samo estetski problem. Ukoliko bi se ono učestalo ponavljalo i ukolikio postoji već spomenuta suhoća u rodnici tada definitivno treba promijeniti sadašnji ultranisko dozirani preparat i početi koristiti niskodozirani kontraceptiv. Sve će se normalizirati. Ukoliko se ne želi mijenjati preparat tada treba slijedeći ciklus uz posljdnjih 7-10 aktivnih tableta dodati još preparat estrogena i opet će se sve normalizirati.

Slična pitanja