Pitanja našim doktorima mogu postaviti samo prijavljeni članovi Ordinacije.

Prijavi se. Nemaš korisnički račun? Učlani se.

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju!
Dermatologija

Ciste na jajnicima kao uzrok akni

Objavljeno: 03.02.2020.

Imam pitanje vezano uz kontracepcijske pilule i akne koje na licu imam godinama. Na ginekološkom pregledu ustanovljene su mi ciste na jajnicima. Nalazi hormona su uredni, osim androstediona koji je 11,24, a referentni interval u folikularnoj fazi je 3,14 - 10,47. Uvidom u nalaze ginekolog je rekao kako uzrok akni ipak nije s ginekološke strane jer je disbalans hormona premalen da bi uzrokovao akne. Molim Vaše mišljenje. Jesu li ciste na jajnicima same po sebi dovoljan uzrok akni? Pritom, već godinama na licu imam i sitne dlačice za koje pretpostavljam kako je uzrok isti. Ukoliko bi bilo dobro da ipak pokušam s pilulama, koje biste mi preporučili? Napominjem samo kako moj ginekolog nerado prepisuje Diane, a Belaru sam pila prije nekoliko godina, malo su smanjile akne, ali nisu u poptunosti nestale. Isprobala sam i razne preparate za lice, ali ništa nije u potpunosti riješilo moj problem.

Smješteno u Dermatologija

Povišene vrijednosti androstendiona definitivno su uzrok izbijanja akne. Tu nema sumnje. Uzrok cista na jajnicima (PCO) može biti različit, danas se smatra da se u podlozi nalazi poremećaj u metabolizmu šećera, zbog čega vam savjetujem učiniti inzulinsku rezistenciju (IIR) i liječiti ju ukoliko postoji. Također treba regulirati tjelesnu težinu ukoliko je ona prekomjerna. Hormonalne tablete koje se savjetuju kod povišenih vrijednosti androstendiona (ili/i drugih muških spolnih hormona) su tzv. antiandrogeni, od kojih je jedan od najznačajnijih (i najučinkovitijih) ciproteron acetat kojeg sadrže Diane 35. 

Slična pitanja