Pitanja našim doktorima mogu postaviti samo prijavljeni članovi Ordinacije.

Prijavi se. Nemaš korisnički račun? Učlani se.

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju!
Ginekološke smetnje

Dugotrajno i obilno krvarenje

Objavljeno: 20.09.2010.

Moje je pitanje vezano je uz menstrualni ciklus. Već 3 mjeseca koristim Nuvaring. Inače sam sklona dugim, vrlo bolnim menstruacijama trajanja 7-10 dana. Nedavno mi je na pregledu rečeno da je uzrok tome maternica u retroverziji. Trenutno krvarenje traje već 15 dana. Započelo je 10 dana prije termina s obilnim krvarenjem i brojnim ugrušcima. Nekoliko dana nakon počelo je slabjeti da bi potom cijelo vrijeme istjecala starija krv. Nisam se zabrinjavala radi toga jer sam promijenila sredinu odlaskom na more. Ono što me zabrinulo jest što sam  prije tri dana izvadila kontraceptivni prsten (nakon isteka tri tjedna) i krvarenje se tu istu večer jako pojačalo te sada opet krvarim vrlo intenzivno. Obratila sam se ginekologu telefonski no rekao mi je da pričekam prestanak krvarenja prije odlaska na pregled. Dvojim oko toga bi li nastavila koristiti ovaj oblik kontracepcije jer nisam sigurna što je uzrok ovakvim krvarenjima? Inače, rodila sam jedno dijete uz urednu trudnoću. Unaprijed hvala na odgovoru.

Moja je preporuka da se čim prije javite na ginekološki pregled i ultravuk. To što ste savjetovani da dođete na pregled tek nakon prestanka krvarenja nije baš dobra preporuka, jer zapravo nitko ne zna kada će krvarenje kojeg sada imate prestati i kojeg će biti intenziteta. Ne govorim ovu preporuku stoga što sam mišljenja da je situacija kritična i/ ili da se radi o nečemu jako opasnom, nego radi toga što se zapravo iscrpljujete bez potrebe. Sadašnje krvarenje koje se pojavilo uz kontraceptivni preparat zapravo nema nikakve veze ni s Vašim inače uobičajeno obilnim krvarenjima, niti sa ”promjenom sredine”, što ste Vi pretpostavili. Svega toga uz kontraceptivni preparat ne bi trebalo biti. Naime, mi u struci kontraceptivne preparate vrlo često, osim za konraceptivne svrhe, upravo propisujemo radi regulacije menstrualnog ciklusa te da bi menstrualna krvarenja bila manje bolna i obilna nego što je uz uobičajeni, prirodni ciklus. To je sve, dakle trebalo kod Vas biti riješeno kontraceptivnim preparatom (položaj maternice u retroverziji-fleksiji sa svime nema nikakve veze – to je jako zastarjelo shvaćanje od prije više od 50 godina i sa današnjim stanjem struke nema nikakve veze!). Dakle, krvarenje koje ste mogli imati uz korištenje kontraceptiva (da li je to kontraceptivna tableta ili prsten u rodnici je nebitno – doze hormona su pojednake) se stručno zove probojno krvarenje i ono je u načelu oskudno, može trajati i duže vrijeme te bezopasno, čak nema niti dvojbe o kontraceptivnom djelovanju. Obilnost i trajanje kojeg Vi opisujete su neuobičajeni, premda nije posve nemoguće da se radilo o obilnijem probojnom krvarenju. Stoga preporučujem kontrolu što prije da se vidi što eventulano ”ne štima” te da se eventualno odabere drugi kontraceptivni preparat.

Slična pitanja