Pitanja našim doktorima mogu postaviti samo prijavljeni članovi Ordinacije.

Prijavi se. Nemaš korisnički račun? Učlani se.

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju!
Ginekološke smetnje

Hormonska neuravnoteženost unatoč pilulama?

Objavljeno: 19.01.2010.

Poštovanje, nakon godinu i pol redovitog uzimanja pilula Logest izostale su mi mjesečnice dva puta. Imala sam smeđi iscjedak i prištiće. Ginekolog mi je rekao da je to normalno jer Logest ima najmanju dozu hormona a u to vrijeme sam često putovala, malo spavala i slično. Od tada je sve bilo u redu, prošlo je devet mjeseci. U studenom sam napravila pauzu veoma kratko, tri tjedna jer sam zaboravila uzet dvije pilule i tako mi je ginekolog savjetovao. Novu kutiju počela sam uzimati s prvim danom mjesečnice, sve ispočetka. Na prvoj mi se pojavio smeđi iscjedak u vrijeme uzimanja pilula, a sada za vrijeme druge kutije javilo mi se blago krvarenje i prištići i to točno u dan kad sam dobivala mjesečnicu prije pauze. Jučer sam popila zadnju pilulu iz kutije i sada osjećam pritisak u donjem dijelu, kao pred mjesečnicu. Zanima me je li došlo do hormonske neravnoteže unatoč pilulama ili mi smetaju? Ako ne, što može biti? Inače, uvijek je sve bilo u redu. Unaprijed zahvaljujem.

Logest spada u tzv. niskodozazne kontraceptive, kao što Vam je i Vaš ginekolog rekao, i ako ste zdravi, dobri su kontraceptivi za Vas. Sigurno da je pojačan stres mogao djelovati na izostanak, odnosno oskudno krvarenje tih nekoliko mjeseci. Kad se napravi pauza, i ponovo započne uzimanje tableta, kao što i piše u Uputi o Lijeku, može se pojaviti sukrvica tijekom uzimanja tableta, prvih 2-3 mjeseca. Po vašim riječima, zaključujem da se ovaj mjesec to nije dogodilo, znači, organizam se prilagodio novom hormoskom statusu. Pritisak pred menstruaciju može postojati, iako bi po nekom nepisanom pravilu krvarenja uz uzimanje kontraceptiva trebala biti bezbolna. Ako krvarenje na Logest ovaj mjesec bude uredno, nastavite s njim. Ukoliko bude ikakvih problema, otiđite na ginekološki pregled sa UZV-om, i dogovorite promjenu kontraceptiva - možda s nešto većom dozom estrogena, ili drugom vrstom gestagena.

Slična pitanja