Pitanja našim doktorima mogu postaviti samo prijavljeni članovi Ordinacije.

Prijavi se. Nemaš korisnički račun? Učlani se.

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju!
Ginekološke smetnje

Izostanak menstruacije na godinu dana nakon prestanka korištenja pilula

Objavljeno: 01.03.2016.

Poštovani, imam 29 godina i već više od godinu dana nemam menstruaciju. Prije toga sam zbog policističnih jajnika prema preporuci ginekologa nekoliko godina pila kontracepcijske tablete. Sada želim zatrudnjeti, međutim nakon prestanka uzimanja kontracepcije izgubila sam menstruaciju. Naravno da sam već posjetila ginekologa, te je pokušao pomoću tableta inicirati mjesečnicu, međutim to dugoročno ne pomaže. Ginekolog kaže da imam jako tanku maternicu, te zbog toga imam problema. Savjet je da još malo pričekam da mi se hormoni vrate u normalu. Voljela bih čuti drugo mišljenje. Je li samo trebam čekati i ništa ne poduzimati ili ipak nešto mogu? Ako je bitno, ne pušim i ne konzumiram alkohol. Hvala!

Za mladu ženu poput Vas nikako nije u redu da nemate menstruaciju godinu dana i nikako ne bih nazvao ”zvjezdanim trenucima struke” savjet da sačekate još malo da se sve spontano normalizira jer mogu proći i godine, a da se poremećaj nikada ne normalizira. Nikako nije preporučljivo niti što se čekalo godinu dana jer je već sve trebalo učiniti odavno, nakon što je menstruacija izostala nekoliko mjeseci! Ako tabletama, najvjerojatnije gestagena (to se zove negativan gestagenski test) nije izazvano krvarenje, tada se radi o dubljem poremećaju kojeg je svakako potrebno istražiti i učiniti dijagnostičku obradu da se ustanovi na kojoj je razini poremećaj, a nakon toga predložiti način liječenja. Trebate se svakako javiti što prije ginekologu koji ima znanja, ali i iskustva u ginekološkim, endokrinološkim poremećajima. Ako to želite, možete mi se javiti u ordinaciju pa ćemo dogovoriti dalji postupak.

 

Slična pitanja