Pitanja našim doktorima mogu postaviti samo prijavljeni članovi Ordinacije.

Prijavi se. Nemaš korisnički račun? Učlani se.

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju!
Dječje zdravlje

Jesmo li po zakonu obavezni cijepiti dijete?

Objavljeno: 13.02.2012.

Jesmo li po zakonu RH u strogoj obavezi cijepiti dijete (DTP ili MMR), ili roditelj može odbiti cijepiti dijete? Hoće li u tom slučaju biti optužen za zanemarivanje djeteta? Unaprijed zahvaljujem.

Smješteno u Dječje zdravlje

Poštovana,
temeljem Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti postoji obveza roditelja cijepiti dijete prema Programu cijepljenja kojeg svake godine donosi Ministarstvo zdravstva. Ukoliko roditelj odbije cijepiti dijete liječnik koji je zadužen za provedbu cijepljenja ga može prijaviti sanitarnoj inspekciji koja podnosi optužni prijedlog o pokretanju prekršajnog postupka, a čl.77 istog zakona kazna iznosi 2000 Kn. Druge zakonske prisile nema. Takav postupak roditelja ili skrbnika liječnik ocjenjuje kao element zanemarivanja djeteta, ponavljam samo element, na temelju kojeg može zatražiti konzultaciju multidisciplinarnog tima (psiholog, defektolog, socijalni radnik) koji donosi sveobuhvatnu procjenu o mogućem zanemarivanju djeteta. Međutim, intencija i zakona i stručnih osoba nije kažnjavanje i optuživanje roditelja već dobrobit djeteta i društva u cjelini. Uvijek je bilo i bit će pojedinaca koji se ne žele cijepiti, ali dok god je procjepljenost visoka kolektivni imunitet štiti društvo od infekcije epidemijskih razmjera. Ukoliko se to promjeni država može promjeniti i zakon i način reagiranja, ali najveća kazna može biti bolest, a bolje da Vam ne kažem što zna učiniti epidemija npr.morbila (ospica).

Slična pitanja