Pitanja našim doktorima mogu postaviti samo prijavljeni članovi Ordinacije.

Prijavi se. Nemaš korisnički račun? Učlani se.

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju!
Dermatologija

Kontracepcija zbog akni

Objavljeno: 13.11.2019.

Imam 28 godina. Pila sam Diane 4 godine zbog akni i kontracepcije, pa sam imala pauzu 2 godine. Nakon toga sam ih opet počela piti na prijedlog detmatologa-zbog jakih akni na licu. Opet sam ih uzimala 3 godine pa prestala (prošlo ljeto) jer mi se stanje veoma popravilo. Otkad sam ih prestala piti, akne su se opet javile i to me užasno muči. Bila sam više puta kod dermatologice i koristila razne skupe kreme i preparate, no bez uspjeha. Željale bih opet početi piti Diane 35 zbog akni, no zanima me: 1. Da li je to opasno, s obzirom da bi to bio već treći put da počinjem s terapijom? 2. Možete li mi reći koje pretrage trebam napraviti prije početka uzimanja tableta?

Smješteno u Dermatologija

Prije započinjanja bilo kakve terapije savjetujem odrediti status spolnih hormona, OGTT, inzulinsku rezistenciju i UZV jajnika (ukoliko nije rađen unazad godine dana) kako bi se ustanovilo zašto akne i dalje izbijaju. Tek nakon uvida u nalaze odlučiti se za terapiju. Ukoliko nalazi sugeriraju ponovno uvođenje Diane 35, preporučljivo ih je nakon što postignu efekt (3-6 mjeseci uzimanja) zamijeniti drugim niže doziranim preparatom (poput Yaz tbl). Moguće nuspojave hormonalne terapije uvijek su iste neovisno o tome uzimate li je prvi ili treći put. Testovi koje treba učiniti prije započinjanja terapije je standardni paket pretraga (KKS, GUK, jetrene probe, kolesterol, trigliceridi i koagulogram). 

Slična pitanja