Pitanja našim doktorima mogu postaviti samo prijavljeni članovi Ordinacije.

Prijavi se. Nemaš korisnički račun? Učlani se.

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju!
Ginekološke smetnje

Krvarenje za vrijeme korištenja kontracepcijskih tableta

Objavljeno: 04.12.2009.

Ja bih vas molila jednu informaciju u vezi kontracepcijskih pilula i menstrualnih ciklusa za vrijeme uzimanja tih istih. Naime sada sam na drugoj kutiji Logesta...danas bih trebala popiti zadnju tabletu prije pauze od 7 dana... Međutim, jučer i danas sam primijetila kao neki smeđi iscjedak koji bi mogao ukazivati na dolazak menstruacije...a i trbuh me malo počeo boljeti kao pred menstruaciju. Meni sada nije jasno koliko je to moguće s obzirom da sam još uvijek na tabletama (nisam popila zadnju pilulu) i u teoriji bi trebala dobiti u subotu. Jer nakon prve kutije sam dobila nakon 24 dana, znači 3 dana nakon zadnje tablete i sada bi se to trebalo stabilizirati i trebala bi dobiti nakon 28 dana i to u subotu. Najljepše vam hvala.

Kod početka uzimanja kontraceptiva (prva 3 mjeseca) moguće je oskudno krvarenje u sredini ciklusa kao i različitost u početku krvarenja nakon 21-dnevnog uzimanja tableta, zbog toga što se organizam prilagođava novom hormonskom statusu koji nastaje unošenjem egzogenih (sintetskih) hormona. Krvarenje nakon prestanka uzimanja kontraceptiva bi se trebalo ustabiliti nakon 3 mjeseca korištenja istih. U Hrvatskoj je registriran novi kontraceptiv pod imenom Yaz koji ima još 3 dodatne hormonske tablete u drugoj fazi ciklusa i na taj način se smanjuju velike hormonske oscilacije koje nastaju sa prekidom uzimanja kontraceptiva u 21-dnevnom ciklusu te su i oscilacije u vremenu početka menstrualnog krvarenja manje.

Slična pitanja