Pitanja našim doktorima mogu postaviti samo prijavljeni članovi Ordinacije.

Prijavi se. Nemaš korisnički račun? Učlani se.

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju!
Ginekologija

Menstruacija nakon prestanka uzimanja kontracepcije

Objavljeno: 03.12.2019.

Imam 27 godina, teška sam 56 kilograma. Uzimala sam 9 godina Yaz kontracepcijske tablete. Razlog početka uzimanja su bile bolne menstruacije bez ikakvih drugih komplikacija. Nisam osjećala nikakve promjene osim pozitivne u smislu podnošljivijih menstruacija. Posljednja menstruacija je bila 18.10.; nakon čega sam (zbog želje za trudnoćom) prekinula s uzimanjem Yaza. U razgovoru s ginekologom saznala sam da nemam nikakvih razloga za strah, no da bi bilo dobro početi uzimati Inofolic jednom dnevno tijekom 3 zadnja mjeseca uzimanja Yaza - što sam i činila. Na zadnjem UZV - u mi je ginekolog rekao da je sve u redu, ali da imam "pseudocistične jajnike", ali da nije siguran (tada sam još pila Yaz). Ono zbog čega se ja javljam je briga zato što još uvijek nisam dobila menstruaciju, uradila sam 3 testa - sva tri su negativna. U vrijeme kad sam trebala dobiti menstruaciju osjećala sam nešto nalik menstrualnim grčevima - no nije se ništa dogodilo. Par dana nakon toga sam imala bijeli glatki iscjedak 2x sa sukrvicom. Osjećam se dobro, ne osjećam apsolutno nikakve promjene u odnosu na vrijeme kad sam uzimala Yaz. Imam li razloga za brigu? Do svog ginekologa zbog gužve ne mogu idućih 3 tjedna.

Smješteno u Ginekologija

Nakon što ste koristili kontraceptivne tablete stanovito vrijeme i prestali (neovisno o tome koliko je to trajalo) ciklus može biti odmah uredan i možete već prvi mjesec zanijeti, ali nije nšta neuobičajeno da prvih 1-3 mjeseca izostane ovulacija, a što se i Vama dogodilo, i da radi toga izostane menstruacija. Budući da je kod Vas test na trudnoću negativan, a menstruacije nema, može se raditi smo o tome. Da se radi o trudnoći test bi bio pozitivan (trećega zapravo nema). Treba učiniti ginekološki i ultrazvučni pregled i ovisno o nalazu će se preporučiti terapija za regulaciju ciklusa, najvjerojtnije preparatom gestagenog hormona kojeg ćete koristiti tijekom 5-10 dana. Nekoliko dana nakon prestanka uzimanja će uslijediti krvarenje poput menstruacije. Nema niti razloga da osjećate bilo kakve promjene osim povremenog osjećaja ”kao da ćete dobiti mensturaciju”. Doista, krvarenje se spontano i može dogoditi u bilo kojem tretnutku no ukoliko nema krvarenja već oko 3 mjeseca, kako navodite nemojte više čekati jer takvo krvarenje nakon višemjesečnog izostanka može biti neuogodno obilno.

Slična pitanja