Pitanja našim doktorima mogu postaviti samo prijavljeni članovi Ordinacije.

Prijavi se. Nemaš korisnički račun? Učlani se.

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju!
Ginekološke smetnje

"Ne smijem koristiti pilule jer su mi izazvale kvržicu na dojci"

Objavljeno: 01.04.2016.

Poštovanje! Imam 23 godine, visoka sam 165cm i imam 67 kg. Prvu menstruaciju dobila sam sa 12.5 godina. Oduvijek su mi menstruacije obilne i bolne, od 18-20 godine pila sam Lindynette nakon kojih mi se pojavila kvržica na dojci, te mi je liječnik savjetovao da ih prestanem uzimati. Posljednjih 2 godine menstruacije opet postaju sve bolnije, povremeno s jakim krvarenjima, povremeno slabijim ali gotovo uvijek uz prisustvo ugrušaka (koji znaju biti jako veliki). Na uzv i PAPI je sve ok, jedino mi je doktor danas spomenuo zadebljanje sluznice maternice koje bi moglo biti uzrok tim bolovima. Neovisno o danu ciklusa ponekad osjetim jaku bol na desnoj strani koja zna biti prisutna i tokom ili nakon spolnog odnosa. Zanima me što znači takvo zadebljanje i može li predstavljat kakav problem u budućnosti, te mislite li da je to stvarni uzrok mojih bolova? Unaprijed puno hvala, srdačan pozdrav :)

Zadebljanje sluznice koja obavija unutrašnjost maternične šupljine (endometrija) je posljedica poremećaja u radu jajnika, odnosno najčešće se radi o ciklusima bez ovulacija. Menstruacija se obično naziva krvarenjem premda je to zapravo netočno. Menstruacija je zapravo ljuštenje sluznice (endometrija) koji je propao ako nije došlo do trudnoće. Ako ljuštite zadebljanju sluznicu kao što je to kod Vas, krvarenja će biti obilna, s ugrušcima. To se kod Vas događa vrlo vjerojatno.  Mladoj ženi s problemima poput Vašeg, a ako ne postoji želja za trudnoćom, u ovom trenutku, propisujemo kontraceptivne tablete koje budu zapravo ”ugodno s korisnim” – dolazi dakle do normalizacije hormonskog statusa, endometrij je posve tanak i to dovode do bitnom smanjenja i skraćenja menstrualnih krvarenja. Postoji i kontracepcija koja je također vrlo često potrebna. Kada kažete da je prije 3 godine uz Lindynette otkrivena ”kvržica na dojci” i da je rečeno da radi toga prestanete s korištenjem kontraceptiva, to je jako gruba i paušalna ocjena i ja bih svakako na Vašem mjestu tu odluku preispitao jer je vrlo malo vjerojatno da je Lindynette odnosno kontraceptiv bilo što uzrokovao. Što je s tom ”kvržicom” u posljednje 3 godine kako tablete ne uzimate? Je li učinjena kakva obrada ili ste na nju zaboravili? Ako nema promjena u nalazu, treba se zapitati o čemu se zapravo radi jer ako se radi o diferentnonm i opasnom procesu, tada bi se u 3 godine nešto i dogodilo! Ako je zaključeno da se radi o bezopasnom procesu kojeg samo dalje kontrolirate, tada se bez bojazni vratite korištenju kontraceptiva jer se u protivnom samo mučite odnosno ”zlopatite” bez razloga. Druga opcija, ako se ne odlučite za kontraceptive je staviti u maternicu tzv. gestagenski uložak koji se zove Myrena i koji će lokalno, intrauterino otpuštati gestageni hormon bez sistemskog učinka na organizam s povoljnim djelovanjem na endometrij i  krvarenje, a postojat će i kontraceptivno djelovanje. Kada poželite biti trudni, uložak se izvadi nakon čega odmah možete zanijeti.

Slična pitanja