Pitanja našim doktorima mogu postaviti samo prijavljeni članovi Ordinacije.

Prijavi se. Nemaš korisnički račun? Učlani se.

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju!
Ginekološke smetnje

Oskudno krvarenje uz kontracepciju

Objavljeno: 02.10.2012.

Postovani, Pijem Yaz kontracepcijske pilule. Zadnja mjesečnica nakon petog blistera i je bila više kao neki tamni iscjedak koji je trajao svega tri dana. Zadnja dva dana (12 i 13 dan šestog blistera) sam primijetila točkasto krvarenje. Imam 28 godina, ovo su mi prve kontracepcijske pilule i do sada nisam imala nikakvih problema. Trebam li se zabrinuti? Zadnja dva mjeseca sam dosta pod stresom (smrt oca, financijski problemi i sl.) može li biti zbog toga? Kroz zadnjih pola godine izgubila sam i šest kilograma na težini (sad imam 59 kg, na 171 cm), nisam bila na dijeti i nisam primijetila da imam smanjen apetit, a tjelesna aktivnost stalno ista možda zadnjih mjesec dva smanjena. Može li uzrok tome biti hormonalna kontracepcija?

Mišljenja sam da nema razloga za strah. Oskudnije posljednje "prijelomno krvarenje" (tako stručno zovemo "menstruaciju" za vrijeme uzimanja kontraceptivnih tableta) te sadašnje oskudno krvarenje koje imate za vrijeme uzimanja Yaza, a koje zovemo "probojnim krvarenjem", su vrlo uobičajene, bezazlene nuspojave koje nisu razlog za brigu i strah. Kontraceptivno djelovanje uopće nije upitno i samo nastavite s uzimanjem kao da se ništa ne događa. Najčešće sve samo prestaje i od vremena do vremena se može ponovno pojavljivati. No, ne obazirite se. Ukoliko bi probojno krvarenje trajalo duže ili postalo obilnije (što je rijetko) i/ili ukoliko prijelomno krvarenje posve izostane tada se javite Vašem ginekologu koji će sve regulirati, a pri tome nema potrebe za prestankom korištenja. Stres kojem ste izloženi zapravo nebi trebao imati utjecaj na djelovanje kontraceptivnih tableta, dakle sadašnje probojno krvarenje nema veze sa stresom. Mi zapravo propisujemo kontraceptivne tablete ženama koje su izložene stresu da bismo izbjegli poremećaje menstrualnog ciklusa njime uzrokovane. Gubitak na težini također nije uzrokovan Yazom. Naime, vrlo mali postotak žena (oko 1%) uz kontraceptive može dobiti na težini dakle udebljati se ali od kontraceptiva nitko nije omršavio. Današnji moderni ultranisko dozirani kontraceptivi, a Yaz tu spada, imaju neutralan učinak na tjelesnu težinu – ni pozitivan niti negativan. Stres je mnogo vjerojatniji uzročnik gubitka težine u Vašem slučaju. Savjetujem dakle u Vašom okolnostima samo nastaviti s korištenjem jer će bez Yaza biti još više problema a ovo što se sada događa jer više estetski nego zdravstveni problem.

Slična pitanja