Pitanja našim doktorima mogu postaviti samo prijavljeni članovi Ordinacije.

Prijavi se. Nemaš korisnički račun? Učlani se.

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju!
Kožne promjene

Otpadanje kose

Objavljeno: 08.04.2014.

Poštovani! Moja dijagnoza je PCOS. 3 godine sam uzimala cilest do prošle godine u travnju kada sam odlučila napraviti preglede hormona jer su na ultrazvuku uočene ciste. GInekologica je rekla da je to nepotrebno te da nastavim s cilestom, ali ja sam htjela znati što je samnom i kako dalje. Sada sam godinu dana bez cilesta i jedino što mogu reći da sam u zadnje 3 godine otkad sam počela s cilestom dobila dlake na bradi (ne puno, radi se možda o 10 dlaka.) kosa mi je počela jače otpadati i to mi je glavni problem. Dermatologica mi je dijagnosticirala androgenu alopeciju. Koristim minoksidil i alpicort F 3 tjedna i muči me to što mi sada jš jače otpada kosa? Zašto? je li to normalno tako na početku? Što mi savjetujete? Termin tek imam za 2 mjeseca. Hvala.

Poštovana,

Savjetujem do odredite status spolnih hormona u krvi, zbog PCO - OGTT i inzulinsku krivulju, te ponovite UZV jajnika. Hiperandrogenemija – povišene vrijednosti muških spolnih hormona – testosterona, DHEAS, androstendiona – za posljedicu imaju pojačan ispad kose i prorijeđenost u prednjem dijelu vlasišta – tzv. androgenetsku alopeciju, a s druge strane stimuliraju rast dlaka na tijelu. Prestanak uzimanja hormonalne terapije (Cilest tbl) i samo aplikacija minoxidila i alpicorta F – neće riješiti problem. Savjetujem detaljniju obradu i liječenje.

Slična pitanja