Pitanja našim doktorima mogu postaviti samo prijavljeni članovi Ordinacije.

Prijavi se. Nemaš korisnički račun? Učlani se.

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju!
Ginekološke smetnje

Pauza od uzimanja kontracepcije se ne radi dok se ne pojavi želja za trudnoćom

Objavljeno: 09.04.2016.

Poštovani, pila sam logest skoro 4 godine i na preporuku svog ginekologa sam odlučila napraviti pauzu od 3 mjeseca. Zadnju tabletu sam popila 19.2., a zadnja mjesečnica mi je bila 22.2. Nakon toga sam 25.3. prvi put u toj pauzi imala spolni odnos za koji sam smatrala da je bila potrebna pilula za dan poslije pa sam popila 5+5 logest tableta. Jučer 31.3. mi je krenulo krvarenje na što sam ja mislila da je menstruacija, ali danas je to krvarenje jako oskudno kao da je zadnji dan menstruacije, a tek je drugi. Zanima me je li to menstruacija ili je to možda neka nuspojava na hitnu kontracepciju? Ako nije menstruacija jel normalno da toliko kasni? Hvala

Sa žaljenjem moram konstatirati kako ste zapravo krivo savjetovani jer savjet Vašeg ginekologa da učinite ”pauzu” u uzimanju kontraceptiva tijekom nekoliko mjeseci nakon 4 godišnjeg uzimanja, spada u davnu prošlost struke jer već sigurno više od 15 godina takvu preporuku smatramo zastarjelom budući da od nje nema nikakve koristi nego samo potencijalnih problema u koji spadaju neželjena trudnoća tijekom te pauze (ja ne mislim da ste Vi konkretno trudni) zatim poremećaj u radu jajnika odnosno izostanak ovulacije u prvim ciklusima nakon prestanka uzimanja – što je vjerojatno kod Vas slučaj i na kraju kada počnete ponovno uzimati kontraceptive glede nuspojava ponovno ćete biti na početku, kao da ih uzimate prvi puta u životu. To je razlog zašto smo takve pauze davno prestali preporučivati. Nije bilo niti jednog razloga da prestanete s uzimanjem jer dužina uzimanja ne nosi nikakvu štetnu posljedicu, a nema nuspojave koja se pojavljuje u 4. ;5.; odnosno u 11. godini uzimanja... Vjerojatno nije bilo niti razloga da uzmete kontracepciju ”jutro poslije” uopće, a kamo li nije bilo potrebe da uzmete to kao 2x5 tbl Logesta što je zapravo previše. Dakle sve je to ”natraške” i to mi je neshvatljivo da je netko takvo što savjetovao (potom ponovno način za kontracepciju jutro poslije i u kojoj dozi!). Nekoliko tableta gestagenog hormona bi riješilo problem mnogo jednostavnije jer se najvjerojatnije samo radilo o ciklusu bez ovulacije što je vrlo često u ovakvim slučajevima. Ako je već bio veliki strah od neželjene trudnoće, danas imamo na tržištu preparat za kontracepciju  ”jutro poslije” koji je drugačijeg sastava od hormonskog kontraceptiva- radi se zapravo o tzv. modulatoru progesteronskog receptora – u cijelom svijetu preparat  se zove Ella one. Ne znam odakle pišete, ali taj preparat se u Hrvatskoj i dobrom dijelu Evrope kupuje bez recepta. Ima mnogo manje nuspojava od onih koje ste imali uzevši 2x5 tbl Logesta i sigurnijeg je djelovanja. Krvarenje koje se sada pojavilo naravno nije menstruacija nego očekivano krvarenje koje uslijedi 3-4 dana nakon uzetih tableta za ”jutro poslije”. Krvarenje koje uslijedi može biti poput uobičajenog menstrualnog, ali i ne mora biti takvo. Ono može biti jače, ali i slabije od uobičajenog menstrualnog. Moja je preporuka da pođete na ginekološki pregled i ultrazvuk (ne vjerujem da će se naći nešto loše) i da što prije počnete ponovno s uzimanjem kontraceptiva ukoliko i dalje postoji potreba za kontracepcijom. Sljedeći puta prestanite s korištenjem kontraceptiva tek kada budete željeli zanijeti. Za koliko će to godina biti je posve irelevantno.

Slična pitanja