Pitanja našim doktorima mogu postaviti samo prijavljeni članovi Ordinacije.

Prijavi se. Nemaš korisnički račun? Učlani se.

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju!
Kožne promjene

Pigmentacije nakon "povlačenja" seboroičnog dermatitisa?

Objavljeno: 20.07.2010.

Prije nekog vremena bolovala sam od seboreičnog dermatitisa na licu kojeg sam liječila više od godinu dana. Sada je sve u redu, ali mi je s obje strane nosa i mjestimično na bradi koža drugačije pigmentirana, nešto je tamnija (žućkasto crvenkaste boje) od ostalog dijela kože. Budući da imam izrazito svijetlu put, razlika je katkada prilično vidljiva. Biste li mi mogli preporučiti neki preparat (kremu) za izbjeljivanje koji bih mogla kupiti u ljekarni ili je odlazak dermatologu nužan?

Smješteno u Kožne promjene

Poštovana, nije uobičajeno da nakon "povlačenja" seboroičnog dermatitisa zaostaju bilo kakve pigmentacije; nisam sigurna da je riječ o tome. Inače, ljetni mjeseci nisu dobro vrijeme za započinjanje liječenja hiperpigmentacija - no, ukoliko postoje, vrlo je važno zaustaviti njihovu daljnju progresiju, pa preporučamo tijekom dana koristiti kreme s visokim zaštitnim faktorom (SPF 50). Navečer, prije spavanja, bilo bi dobro nanjeti na lice kremu koja sadrži antioksidanse - npr. vitamin C - koji je, uz svoja antioksidativna svojstva koja su vrlo važna tijekom ljetnih mjeseci zbog pojačanog UV zračenja, ujedino i "izbjeljivač" kože. No, kao što sam već i izrazila sumnju, nisam sigurna da je riječ o hiperpigmentacijama, pa preporučam, prije bilo kakve ozbiljnije intervencije, pregled dermatologa. Lijep pozdrav.

Slična pitanja