Pitanja našim doktorima mogu postaviti samo prijavljeni članovi Ordinacije.

Prijavi se. Nemaš korisnički račun? Učlani se.

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju!
Ginekološke smetnje

Pilule utječu na pojačanu dlakavost i akne

Objavljeno: 10.05.2013.

Imam 30 godina. Već 6 godina pijem Diane 35 zbog policističnih jajnika. Imala sam problema s neredovitim menstruacijama, aknama i pojačanom dlakavošću. Sve se to ubrzo normaliziralo uzimanjem pilula. Međutim, unatrag godinu dana akne su se vratile, grudi su se prepolovile veličinom, a dlakavost je jača no ikada (po čitavome tijelu) što mi stvara jako velike neugodnosti. U stilu života nisam nista promijenila niti bila izlozena stresu (ne pijem, ne pusim, rekreativno vjezbam i zdravo se hranim). Analiza hormona je pokazala sljedece: (S) Prolaktin 9.17 μg/L, (S) Estradiol 85.9 ng/L, (S) Testosteron 1.61 nmol/L. Hvala na odgovoru.

Uz korištenje Diane 35 ne bi trebalo doći do pogoršanja stanja akni niti pojačanja hirzutizma, pogotovo nakon što preparat koristite nekoliko godina. Javite ne na pregled internisti, endokrinologu koji će učiniti pretrage hormona i drugilh žlijezda – prije svega nadbubrežne želijezde, hipofize te eventualno i štitnjače jer njihovi hormoni osim hormona jajnika (koji uz Diane 35 ne rade) mogu uzrokovati pogoršanje Vašeg stanja. Uvidom u dobivene vrijednosti  će se  vjerojatno znati što se zbiva i kako eventualno korigirati terapiju.  Rezultati hormona  koje  navodite nemaju za mene naročito značenje budući da ne navodite vrijednosti granica normale koje se od laboratorija do laboratorija mogu razlikovati.

Slična pitanja