Pitanja našim doktorima mogu postaviti samo prijavljeni članovi Ordinacije.

Prijavi se. Nemaš korisnički račun? Učlani se.

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju!
Kožne promjene

Pogoršanje akni unatoč antiandrogenoj terapiji

Objavljeno: 13.11.2015.

Poštovani, imam 19 godina, visoka sam 155 cm, 43kg. Od svoje 11. godine se borim sa aknama. Posjećujem dermatologa od svoje 15. godine. Prije nekih godinu i pol dana stanje se jako pogoršalo (iako sam pratila terapiju koju mi je doktorica preporučila), cijelo lice mi je bilo prekriveno papulopustulama. Redovito sam išla i na čišćenje lica u dermatološku ambulantu. Prije godinu dana, nakon niza pretraga mi je otkriven sindrom policističih jajnika i dermatologica je uvela diane 35, effaclar duo+, sona gel i effalcar gel za umivanje ( koji mi nije odgovarao pa sam morala prestati). Nakon faze 'čišćenja' koja je trajala neka 3 mjeseca tijekom kojih mi je lice bilo gore neko ikada, stanje se smirilo. I dalje su izbijale akne u području brade i ponekad na obrazima ali u maloj količini, čelo mi se savršeno očistilo i stanje je potrajalo do prije nekih mjesec i pol kad su stvari krenule na gore. Prvo su mi stalno počele izbijati papulopustule oko usana i po sredini obraza, da bi prije nekih mjesec dana počele po čelu! Trenutno mi je stanje lica kao za vrijeme one faze 'čišćenja' kada mi je sve izbilo na površinu. Ne razumijem što se dogodilo, još uvijek pijem diane kako je propisano, skidam šminku avene cleanance micelarnom, umijem neutrogena gelom i stavim effaclar duo+. Kombinaciju korsitim već nekoliko mjeseci i odgovara mi odlično. Sona gel sam izbacila jer su mi počele nastajati krvave kraste na mjestu gdje bi ga stavila. Ništa se u načinu mog života nije promijenilo da bi uzrokovalo opet ovakvo stanje mogla lica. Molim vas za savjet, što bi moglo uzrokovati ovakvu promjenu i preporučate li mi što?

Smješteno u Kožne promjene

Poštovana, potrebno je odrediti status spolnih hormona, osobito muških – androgena, i ustanoviti zašto Vam i dalje, unatoč terapiji Diane 35 tbl - izbijaju akne. Iako 19 godina ne znači kraj puberteta, nije uobičajeno da i uz terapiju antiandrogenom i dalje imate značajnija pogoršanja akne. U obzir dolazi i dodatna terapija antibiotikom ili nižim dozama izotretinona (Roaccutane tbl.). Lokalna terapija koju koristite je odgovarajuća i nastavila bih s njom dalje, no morate znati da je ona (samo) lokalna i kao takva ima svoje domete.

Slična pitanja