Pitanja našim doktorima mogu postaviti samo prijavljeni članovi Ordinacije.

Prijavi se. Nemaš korisnički račun? Učlani se.

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju!
Kožne promjene

Pojačano ispadanje kose

Objavljeno: 10.10.2012.

Poštovani, imam 25 godina. Zadnja 3 mjeseca pojačano gubim kosu i to ne samo na nekim mjestima već površinom cijelog vlasišta. Lijevi jajnik mi je policističan i pijem kontracepcijske pilule. Može li to biti uzrok opadanja kose? Ili bih trebala na detaljnu pretragu s obzirom na to da sam već puno kose izgubila i postajem zabrinuta.

Poštovana,
moguće je da se radi samo o sezonskom, fiziološkom, nešto izraženijem ispadu kose, no treba isključiti i druge moguće uzroke. Istina, kao nuspojava kontracepcijskih pilula spominje se pojačani ispad vlasi, no to uistinu rijetko viđamo. Dapače, pojačani ispad vlasi mnogo je češće vezan uz sindrom policističnih ovarija i njima pripadajuću hormonalnu neravnotežu - viši nivo muških ili/i niži nivo ženskih spolnih hormona - čija su terapija upravo hormonalne (kontracepcijske) pilule, pa ih u vašem slučaju pozdravljamo. Tu su naravno i drugi mogući uzroci, pa savjetujem stručni pregled i odgovarajuću obradu.  

dr. Jelena Meštrović Štefekov

Slična pitanja