Pitanja našim doktorima mogu postaviti samo prijavljeni članovi Ordinacije.

Prijavi se. Nemaš korisnički račun? Učlani se.

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju!
Ginekološke smetnje

Policistični jajnici, akne i kontracepcija

Objavljeno: 01.06.2010.

Od 18. godine pijem Diane 35 koje mi je propisao ginekolog zbog policističnih jajnika i mnogobrojnih akni na licu. Diane 35 sam pila 3 godine (učinak je bio odličan) nakon čega mi je ginekolog preporučio da napravim pauzu od 3 mjeseca (iako su nalazi jetrenih analiza i koagulacija bili dobri). Od tada je sve krenulo loše, od neredovnih mjesečnica do ponovnog napada akni na licu. Pauzu sam pravila 2 mjeseca nakon čega sam opet počela piti diane i pijem ih sada 6 mjeseci. Mjesečnice su mi uredne, a stanje na licu se postepeno i sporo popravlja. Ginekološki pregled sam radila ovaj mjesec kod drugog ginekologa koji kaže da su diane 35 najbolja terapija koju sam mogla dobiti, da su mi jajnici sada mikrocistični, te da nisam uopće trebala praviti prekid s tabletama, jer su posljedice gore nego od početka samog uzimanja. Primijetila sam pojavu sitnih bijelih dlačica na licu koje su više vidne pod jakim svjetlom, koje nisam imala do unazad 3 mjeseca. Zanima me hoće li se one povući, jer logično je da su nastale od kad sam ponovno krenula s diane, i ako će se povući, koliko vremena je potrebno za to, a ukoliko neće, što učiniti?

Terapija neredovitih, bolnih, menstruacija, akni i dlakavosti  kod mladih žena je oralna hormonska kontracepcija (posebice kontraceptivi sa tzv. antiandrogenim učinkom kakvi su; Diane 35, Logest, Yasmin  i Yaz. tabl.)  Malo je vjerojatno da vam se dlakavost pojavila zbog uzimanja tableta jer je to upravo terapija za sprečavanje prekomjerne dlakavosti. Savjetujem da se nastavi  uzimati i dalje jedan od  navedenih OHK uz redovirte kontrole ginekologa. Za očekivati je da će sitne dlačice sa lica nestati.  Za dodatne informacije molim javiti se na tel 014594735 ili 014594750 i eventulano se naručiti na razgovor.

Slična pitanja