Pitanja našim doktorima mogu postaviti samo prijavljeni članovi Ordinacije.

Prijavi se. Nemaš korisnički račun? Učlani se.

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju!
Kožne promjene

Rozaceiformni dermatitis

Objavljeno: 08.05.2015.

Poštovani, imam 35 godina, visoka 165cm i 55 kg. Unazad par mjeseci javlja mi se crvenilo lica i žarenje, to stanje je započelo nakon 15 dana korištenja kortikosteroidne kreme elocom koju mi je dao dr. opće medicine zbog crvenih točkica koje su mi se pojavile na licu. Nakon korištenja kreme točkice su otišle ali cijelo lice se počinje rozit i tako već 3 mjeseca. Dermatolog je postavio dijagnozu: dermatitis rosaceiformis steroidica i samo korištenje uriage kreme protiv crvenila. Inače imam tanku, osjetljivu i suhu kožu,u obitelji nitko nikada nije imao nikakve kožne probleme. Zanima me da li je ova vrsta rosaceje (steroidica) ista stvar kao i rosacea ili se ona može izliječiti u kraćem roku tj. kad se koža oporavi od kortikosteroida pošto ih više ne koristim. Koža lica reagira na toplinu. Pitala sam za lasere ali je dermatolog rekao da moj tip kože nije pogodan za lasere. Mene je strah da ova terapija nije dovoljna pošto sam čitala kako se liječi rosacea i bojim se da se ne pogorša a nigdje ne mogu naći podatak o steroidnoj rosacei. Hvala Vam puno unaprijed na odgovoru. Lp.

Smješteno u Kožne promjene

Poštovana, Rozaceiformni dermatitis koji nastaje nakon korištenja steroidnih pripravaka, dakle kortikosteroidnih krema, klinički ima obilježja rozaceje, ali mehanizam nastanka je sasvim drugačiji, a i liječenje. Prije svega savjetuje se nul terapija, ali postoje i protokoli uzimanja antibiotika per os uz neutralne kreme koje bi ublažavale samu simptomatologiju. Laser u ovom trenutku nije indiciran, jer je potrebno prvo rješavati akutnu upalu, a potom posljedice. Svakako se konzultirajte sa Vašim liječnikom oko peroralne terapije antibioticima uz primjenu lokalnih neutralnih krema koje će ubrzati oporavak kože.

Slična pitanja