Pitanja našim doktorima mogu postaviti samo prijavljeni članovi Ordinacije.

Prijavi se. Nemaš korisnički račun? Učlani se.

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju!
Ginekološke smetnje

Terapija za štitnjaču poremetila ciklus?

Objavljeno: 21.01.2010.

Prije možda malo više od godine dana dijagnostcirana mi je endometrioza (desni jajnik). Prije par dana sam bila na ginekološkom pregledu. Cista ne raste, čak se malo i smanjila. Velićine je 2 centimetra x 1,9 centimetra. Papu sam radila prije 6 mjeseci - uredan nalaz. Pijem kontracepcijske pilule već godinu dana i krvarenje bi nastupalo 3. ili 4. dan (subota/nedjela) od prestanka uzimanja zadnje pilule (srijeda). A sada mi se dogodilo da je krvarenje nastupilo odmah sljedeći dan nakon zadnje pilule. To mi se nikada nije dogodilo pa me zanima je li to normalno i imam li razloga za brigu? Nisam preskočila niti 1 tableticu. Na uputama piše da krvarenje nastupa od 2. do 4. dana nakon zadnje uzete pilule. Inače, zadnjih mjesec dana pijem Athyrazol tablete jer su mi vrijednosti hormona štitnjače i antitijela bila povišena. Ima li to veze jedno s drugim? Je li moguće da se zbog uzimanja Athyrazola nešto poremetilo s krvarenjem? Unaprijed hvala na odgovoru.

Moguće je da je novi moment, uzimanje terapije za štitnjaču, malo poremetio ciklus, uprkos urednom uzimanju tableta. Usput, dobro je što je i PAPA uredan, te što se cista smanjila, ali to ne utječe na ritam krvarenja. Sada će se vjerovatno krvarenje opet ustaliti i dolazit će svakih 28 dana. Ako se više od nekoliko dana produži, ili skrati, savjetujte se s endokrinologom o eventualnom mijenjanju doze kontraceptiva, ili Athyrazola, jer nivo hormona štitnjače, odnosno i antitijela, može utjecati na ciklus. Inače, kontracepciju i dalje možete uzimati, dokle god je stanje sa štitnjačom pod kontrolom.

Slična pitanja