Pitanja našim doktorima mogu postaviti samo prijavljeni članovi Ordinacije.

Prijavi se. Nemaš korisnički račun? Učlani se.

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju!
Kožne promjene

Težak oblik akni

Objavljeno: 14.04.2017.

Poštovanje, Imam 28 godina i vec neko vrijeme se borim sa pristicima (nisu neke strasne akne ali se konstantno stvaraju). Prije sam imala dijagnozu policisticnih jajnika i pila sam diane 35 pa nakon toga yazz. Vec 2 god nisam na nikakvim tabletama i policisticnih jajnika vise nema no evo pristici su opet tu. Nakon konzulatacije sa ginekologom o potencijalnim kontracepcijskim pilulama uputio me prvo na vađenje krvi.. Dakle nalaz je pokazao da mi je PV 1.20, PV INR 0.9 (to doktor nije uopce komentirao pa ne znam sto da o tome uopce mislim), TSH 4,16 .. Propisao mi je diane 35, androcur i euthyrox (25).. Tsh valjda pokazuje nepravilan rad štitnjace, pa me zanima dali ja trebam prije nekih daljnih nalaza pocet piti euthyrox? Dali je moguce da je štitnjaca mozda kriva za pristice da pa ne krecem odmah sa dianom i androcurom? Ne znam uopce kako postupiti pa vas molim neki savijet.. Hvala unaprijed

Smješteno u Kožne promjene

Sudeći prema terapiji koju ste dobili, vjerojatno se radi ili o teškom obliku akni koji je praćen hormonalnim disbalansom, kako spolnih hormona, tako i hormona štitnjače. Činjenica je da sve navedene promjene u hormonalnom statusu mogu i  jesu povezane sa upalnim i drugim promjenama na kozi lica, leđa i dekolte regije. Kako bi se sve dovelo u ravnotežu, savjetujem da se držite uputa endokrinologa, ginekologa i da imate redovitu dermatološku kontrolu, jer jedino timskim radom svih navedenih specijalista je moguće doći do konačnog trajnog ezultata. Savjetujem da krenete sa navedenom terapijom i istovremeno sa nalazima posjetite dermatologa, jer je važna i lokalna terapija.​