Pitanja našim doktorima mogu postaviti samo prijavljeni članovi Ordinacije.

Prijavi se. Nemaš korisnički račun? Učlani se.

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju!
Psihološki problemi

Trebam li nastaviti uzimati Lexaurin ako osjećam mučnicu i trnce po tijelu?

Objavljeno: 25.07.2017.

Poštovani, imam 33 godine, patila sam od depresije (imala sam samoubilačke misli, mijenjala sam često raspoloženja). Psihijatar mi je propisao Eliceu 10 mg jednom dnevno i prvi dan kad sam je počela piti dobila sam panični napad (nikad prije u životu nisam doživjela panični napad). Od tada se napadaji pojavljuju jednom tjedno, osjećam stalno trnce po tijelu i tu i tamo mučninu. Nakon tri mjeseca doza mi je povećana na 20 mg + Lexaurin 3x1 1,5 mg, već sam tjedan dana na povećanoj dozi, međutim trnci ne prestaju niti ta povremena mučnina i slabost koja se smanji kad popijem Lexaurin. Trebam li promijeniti lijek?

Poštovana, tri mjeseca je dovoljan period za procjenu efikasnosti antidepresiva, u Vašem slučaju escitaloprama (Elicee) koji ste dobivali dovoljno dugo, u dovoljnoj dozi pa i u duploj dozi. Sad imate trnce koji su somatoformni simptom - tjelesni simptom koji je izraz psihičkog poremećaja te panične napadaje i mučninu. Sve su to pokazatelji da ovaj izbor lijekova nije odradio svoju zadaću u Vašem slučaju.

Uzimanje Lexaurina Vam je sad nužno iz dva razloga: 1. jer ste napaeti i jer Vam je zlo,
imate mučninu i 2. pijete ga 3 mjeseca, istina u maloj dozi, ali se mozak brzo navikne na povećanje GABA-ergičke aktivnopsti uz pomoć sedativa što Lexaurin jeste. Javite se na pregled. Sad bi za početak trebali uvesti u jutro npr. Solian tblete, a 200 mg uz kojeg bi se uvodio neki malo efikasniji i anksiolitičkihji antidepresiv, kao što je na primjer paroksetin (Seroxat). Naravno treba nastaviti uzimati i male doze Lexaurina koje kad se stabilizirate - za mjesec i pol dana - treba pokušati smanjiti. Ovo je sve okvirno rečeno kao odgovor na
internet pitanje. Trebate uživo vještog psihijatra.

Slična pitanja