Pitanja našim doktorima mogu postaviti samo prijavljeni članovi Ordinacije.

Prijavi se. Nemaš korisnički račun? Učlani se.

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju!
Ginekologija

Vaša sadašanja pojačana dlakavost, a mogu je pratiti i akne, nisu posljedica korištenja dekortina

Objavljeno: 18.10.2018.

Poštovani, Svjesna da moje pitanje ne obuhvaća samo vašu specijalnost već moguće i dermatologiju, te endokrinologiju, javljam se ipak vama. U 20. tjednu trudnoće sam, trudnoća ostvarena putem IVF. Tijekom potpomognutog postupka, medju inim, koristila sam Decortin 5mg 1.tromjesečje. Zamjećujem iznimnu dlakavost po dijelovima tijela na kojima nisam imala dlaka i vrlo mi je neugodno zbog toga (vrat, cijeli trbuh). Ako to jeste posljedica uzimanja Decortina, mogu li očekivati smirivanje (povlačenje) nuspojava nakon nekog vremena? Od ostale terapije trenutno uzimam Folacin 5 mg, Fragmin 2500ie, te prenatal PreMama. Hvala na odgovoru! Srdačno, Mari

Smješteno u Ginekologija

Vaša sadašanja pojačana dlakavost, a mogu je pratiti i akne, nisu posljedica korištenja (zapravo niskih doza) dekortina jer kortikosteroidi u niskim dozama to zapravo ne rade! Ne znam što je bila indikacija za IVF postupak odnosno potpomognutu oplodnju, ali nakon stimulacije ovulacije, a pogotovo ako je barem jedna od indikacija za IVF postupak bila kronična anovulacija odnosno sindrom policističnih jajnika takvu sliku viđamo dosta često . Osim lokalne, dermatološke terapije ne ostoje druge terapijske opcije jer trudnoća je autonomna i sebi samodostatna u produkciji spolnih hormona a jajnici ”spavaju zimskim snom” . Hipofiza nema utjecaja na produkciju spolnih hormona što izvan trudnoće nije slučaj! Do pod kraj trudnoće stanje će se smiriti a nakon poroda sa padom koncentracije spolnih hormona uglavnom i normalizirati. Do tada možete koristiti amo kozmetske mjere o čemu se posavjetujte sa dermatologom. Osim što ćete biti vjerojato silno nesretni ništa drugo se neće dogoditi . A ne i manje važno uspjeli ste zanijeti što ne uspiju svi!

Slična pitanja