Objavljeno 10.05.2019.
GinekologijaMože li Utrogestan u 3. tromjesječju naštetiti bebi ili trudnici? Pitam zato što u uputstvima piše da se smije uzimati samo u 1. tromjesječju trudnoće, a meni ga je dr. prepisala u 25. tjednu da bi, kaže, održala tvrdoću i zatvorenost cerviksa (koji je sada i tvrd i zatvoren).
Utrogestan nije štetan niti za trudnicu niti za plod. Preventivno se može preporučiti trudnicama koje su ranije imale spontane pobačaje ili prijevremene porode te ako je u trenutnoj trudnoći bilo bolova, krvarenja, ako trudnica ima miome itd. Ponekad se koristi i do 3. tromjesečja.
Slična pitanja
P: Kada započeti terapiju Duphastonom ako ovulacija kasni?
Objavljeno 30.06.2026.
GinekologijaP: Zašto dolazi do ponavljajućih i nestabilnih krvarenja unatoč hormonskoj terapiji i može li se ciklus stabilizirati?
Objavljeno 22.06.2026.
GinekologijaP: Jesu li moji nalazi inzulina i glukoze zaista uredni u kontekstu PCOS-a i planiranja trudnoće?
Objavljeno 03.06.2026.
GinekologijaP: Je li sigurna limfna drenaža nakon ovulacije kod pokušaja trudnoće?
Objavljeno 28.05.2026.
Ginekologija