Objavljeno 29.04.2022.
GinekologijaImam 36 g (nulipara) i doktorica mi je na UZV dijagnosticirala subserozni miom 14mm x 19mm. Na zadnjoj kontroli prije 5 mj., nije bio vidljiv. Imam li razloga za zabrinutost, što to može značiti za mogućnost začeća i trudnoću, može li se uz terapiju on smanjiti ili nestati?
U ovom trenutku subserozni miom promjera 19×14 mm ne predstavlja nikakav problem ni svojim smještajem niti svojom veličinom. Ukoliko u dogledno vrijeme poželite zanijeti ne bi trebalo biti nikakvih problema. Miom kao i svaka novotvorina može rasti brže ili sporije i to ne može itko proreći unaprijed. To će pokazati buduće vrijeme. Trebate se redovito kontolirati, ne češće od svakih 6 mjeseci, i o eventualnoj terapiji će trebati razmišljati samo ukoliko miom bude brže rastao. Sada, u ovom trenutku, osve siguno ne treba raditi ništa.
Slična pitanja
P: Zašto dolazi do ponavljajućih i nestabilnih krvarenja unatoč hormonskoj terapiji i može li se ciklus stabilizirati?
Objavljeno 22.06.2026.
GinekologijaP: Jesu li moji nalazi inzulina i glukoze zaista uredni u kontekstu PCOS-a i planiranja trudnoće?
Objavljeno 03.06.2026.
GinekologijaP: Je li sigurna limfna drenaža nakon ovulacije kod pokušaja trudnoće?
Objavljeno 28.05.2026.
Ginekologija