Mučnina
Učestalo mokrenje
Povraćanje
Krv u mokraći
Povišena tjelesna temperatura
Bolovi bubrega
Bolovi u donjem dijelu trbuha
Otežano mokrenje
Mutna mokraća
Opis
Bubrežni kamenci predstavljaju jedan od najčešćih poremećaja urinarnog sustava. Sastoje se od kristala koji se obično talože iz kalcija i mokraćne kiseline u urinu te se potom nakupljaju najčešće u središtu bubrega. Bubrežni kamenci mogu biti praćeni iznimno jakim bolovima uslijed pritiska na mokraćni kanal. Češće se pojavljuju kod muškaraca, a najčešće pogađaju ljude u dobi od 20 do 40 godina. Osoba koja jednom oboli od bubrežnog kamenca, ima veću vjerojatnost ponovnog razvijanja bolesti. Također su im više podložne osobe koje imaju bolesti mjehura i česte upale mokraćnih puteva.
Simptomi
Vrlo jaka, nagla i oštra bol u području bubrega i donjeg dijela trbuha koja se kasnije širi u prepone je najčešće prvi simptom. Ova bol ponekad može biti praćena i mučninom i povraćanjem. Moguća je i pojava krvi u mokraći. Ponekad se može razviti i upala koja je tada praćena povišenom tjelesnom temperaturom, čestim i otežanim mokrenjem te mutnom mokraćom ili mokraćom neugodnog mirisa.
Prevencija
Dobra prevencija je uzimanje više tekućine, pogotovo vode. Kod pacijenata koji imaju povišene razine kalcija i oksalata u urinu, moguće je uvesti prehranu s manjim udjelom tih tvari. Kod pacijenata s povišenom kiselosti urina, može koristiti smanjenje konzumacije mesa i ribe. Preporučuje se i uzimanje vitamina BS i magnezija koji smanjuju stvaranje oksalata.
Liječenje
S obzirom da oko 90 posto kamenaca iz tijela izađe samo, najčešće se pacijenta upućuje na uzimanje velikih količina vode u kombinaciji s analgeticima. Kirurško liječenje je potrebno u slučaju komplikacije bolesti i stvaranja upale.
Posebne napomene
Neke vrlo ukusne namirnice kao što su čokolada, jagode i grožđe bogate su kalcijevim oksalatom te bi ih osobe sklone razvijanju bubrežnih kamenaca trebale izbjegavati.