Ljuštenje kože
Svrbež kože
Opis bolesti
Dermatomikoze predstavljaju oboljenja kože izazvana gljivicama. Češće su kod osoba sa smanjenom prirodnom otpornošću organizma zbog drugih bolesti ili popratnog liječenja (imunosupresivnim lijekovima, antibioticima i dr.). Uz podjelu gljivičnih bolesti kože i kose prema vrsti uzročnika (mikrosporoza, trihofitoza, epidermofitoza), možemo ih dijeliti i prema anatomskoj lokalizaciji na bolesti, vlasišta, lica, brade, trupa, prepona, šaka, stopala i noktiju. Izvor zaraze može biti sam čovjek (antropofilne gljive), bolesna životinja (zoofilne gljive) ili okoliš (geofilne gljive). Promjene se mogu javiti na kosi, bradi, neobrasloj koži trupa, rukama ili nogama i noktima, uzrokujući dermatofitije, koje nazivamo tinea.
Prevencija
Od općih mjera prevencije važno je djelovati na predisponirajući čimbenike kao što su prekomjerno znojenje, pojačana vlažnost kože, trljanje kože o kožu (područja ispod pazuha, prepone, područja ispod dojki) kao i održavanje općih higijenskih mjera. Prijenosu infekcije s čovjeka na čovjeka osobito utječe boravak u većem kolektivu, poput dječjih vrtića i škola,studenskih domova. U takvim okruženjima česte su gljivične infekcije vlasišta jer se bolest može prenijeti i češljem. Širenju nekih gljivičnih infekcija pogoduje i uporaba bazena i zajedničkih higijenskih prostorija. Bolest se može prenositi i sa životinja na ljude i obrnuto.
Simptomi
Kožna oboljenja izazvana gljivama vrlo često prati umjeren do pojačan svrbež, kojeg bolesnik pokušava ublažiti češanjem. Potreba pojedinca da ublaži simptome mehaničkim trljanjem (češanjem,grebanjem) dodatno oštećuje koža, zbog čega se razvija dodatna infekcija na koži bolesnika prostim okom vidljivo je crvenilo, ljuštenje, pucanje kože. Sluznica može biti crvena, prisutan je osjećaj pečenja, bjelkasti mrvičasti iscjedak ili bjelkaste naslage. Na noktima se uočava upala i otok okolnoga tkiva, a na pritisak može izlazi tekući sadržaj .
Liječenje
Liječenje dermatomikoza ovisi o kliničkoj slici i lokalizaciji promjena. Uglavnom je dugotrajno i obično se nastavlja još dva tjedna nakon nestanka kožnih promjena kako bi se izbjeglo ponovno javljanje bolesti. Za liječenje gljivičnih oboljenja vlasišta i noktiju najčešće se koriste sistemski antimikotici, odluku o načinu liječenja izričito treba donijeti liječnik.