Mučnina
Umor
Povraćanje
Bolni zglobovi
Proljev
Povišena tjelesna temperatura
Malaksalost
Gubitak apetita
Bolovi u mišićima
Svrbež kože
Žutica
Tamna stolica
Opis
Skupina virusnih oboljenja jetre među koje spadaju hepatitisi A, B, C, D i E te oblik hepatitisa koji je najčešće posljedica zloporabe alkohola, lijekova ili trovanja otrovnim tvarima iz okoliša. Akutna faza bolesti traje oko dva do tri tjedna te se većina pacijenata uspije oporaviti i steći doživotni imunitet. Oko jedan posto pacijenata umire u akutnoj fazi bolesti, a kod jednog dijela se stvara i kronično oboljenje koje može za posljedicu imati cirozu jetre.
Simptomi
Treba napomenuti da često hepatitis ostane neotkriven jer simptomi nalikuju gripi. Među najčešće simptome spadaju malaksalost, bol u zglobovima i mišićima, povišena tjelesna temperatura. mučnina i povraćanje, proljev, gubitak teka i umor. Katkada se javljaju i žutica, svrbež kože te tamna stolica.
Prevencija
S obzirom da je riječ o zaraznoj bolesti preporučuju se mjere zdravstvene zaštite i osobne higijene. Kod loših sanitarnih uvjeta hranu treba kuhati, prokuhavati vodu te guliti koru s voća i povrća. Ne dijeliti žilete, škarice, rašpice, četkice za zube ili igle s nekim tko boluje od hepatitisa. Redovito prati ruke, korištene predmete, posteljinu i odjeću, posebice tijekom prva dva tjedna bolesti kad je mogućnost zaraze najveća. Postoji i mogućnost imunizacije serumskim globulinima te cjepivom protiv hepatitisa.
Liječenje
Najčešće se preporučuje mirovanje i poseban režim ishrane te prestanak konzumacije alkoholnih pića i lijekova koji dodatno opterećuju jetru. Bolničko liječenje je potrebno samo kad postoji velik rizik od komplikacija – kod trudnica, starijih osoba ili bolesnika s drugim kroničnim bolestima.
Posebne napomene
Hepatitis B je najrašireniji oblik hepatitisa. Može se prenijeti s majke na dijete pri porodu ili neposredno nakon njega. Prenosi se i spolnim putem, transfuzijom krvi ili uporabom igala među ovisnicima.