Glavobolja
Mučnina
Umor
Povraćanje
Bolovi u prsima
Prekomjerno znojenje
Crvenilo lica
Promjene vida
Drhtanje mišića
Opis bolesti
Hipertenzija je povišeni krvni tlak koji se definira kao vrijednost sistoličkog „gornjeg“ tlaka trajno višeg od 140, ili dijastoličkog „donjeg“ krvnog tlaka trajno višeg od 90. Kod primarne hipertenzije uzrok se ne može točno utvrditi. On može biti genetski ili određen faktorima okoliša, a procjenjuje se da je oko 95 posto hipertenzija primarno. Kod sekundarne hipertenzije, uzrok je neki drugi organski poremećaj kao što su bolesti bubrega, poremećaji nadbubrežne žlijezde ili neki tumori. Osim što oštećuje krvne žile, povišeni krvni tlak također može oštetiti mozak, oči i bubrege.
Simptomi
Hipertenzija se naziva „tihim ubojicom“ jer često nema očite simptome. Ako se simptomi ipak pojave uključuju glavobolju, umor, smetenost, bol ili stezanje u prsima, promjene vida, mučninu, povraćanje, anksioznost, pretjerano znojenje, bljedilo kože ili crvenilo lica te drhtanje mišića.
Prevencija
Preporučuje se prehrana sa smanjenim unosom soli i masnoća, a pojačanim unosom kalcija i magnezija. Važna je i redovita tjelesna aktivnost, prestanak pušenja i održavanje zdrave tjelesne mase.
Liječenje
Lijekovi koji se najčešće koriste u liječenju hipertenzije su ACE inhibitori, beta-blokatori, diuretici, blokatori kalcijevih kanala i AT II antagonisti. Prije terapije lijekovima često se preporučuje promjena životnih navika, gubitak tjelesne težine i prestanak pušenja.
Posebne napomene
Hipertenzija može, ako se ne liječi, dovesti do poremećaja vida poput naticanja očnog živca ili krvarenja u rožnici, srčanog i moždanog udara, zatajenja bubrega, oštećenje krvnih žila (ateroskleroze). Stoga je ovo stanje važno na vrijeme otkriti i redovito ga provjeravati.