Otežano disanje
Promuklost
Bol prilikom govora
Stalna potreba za pročišćavanjem grla
Povišena tjelesna temperatura
Malaksalost
Opis bolesti
Laringitis je upala sluznice grla tj. dijela dušnika u kojem se nalaze glasnice. Ako su glasnice natečene, zvukovi koji izlaze iz usta su nekoliko tonova viši ili niži. Moguća je i promuklost ili ostanak „bez glasa“. Laringitis se može podijeliti na akutni i kronični. Akutni laringitis je uzrokovan infektivnim čimbenicima i karakterističan je, prije svega, za mlađe dobne skupine. Kronični laringitis je bolest koja je karakteristična za odraslu populaciju. Uzrokovana je, prije svega, neinfektivnim iritirajućim čimbenicima te duhanskim dimom kojem je izložena cijela sluznica dišnih puteva prilikom pušenja. Drugi čimbenici koji bi mogli pogodovati kroničnim upalnim promjenama grkljana su alkohol, kronične infekcije gornjih dišnih puteva, prije svega, sinusa.
Simptomi
Promuklost, otežano disanje, povišena tjelesna temperatura, malaksalost, bol prilikom govora te stalna potreba za pročišćavanjem grla samo su neki od simptoma laringitisa.
Prevencija
Ne naprežite glas preko svake mjere. Izbjegavajte zadimljene prostore. Ako je upala grla posljedica alergijske reakcije na određene vrste hrane, uklonite onu hranu koju smatrate uzročnikom upale iz svoje prehrane.
Liječenje
Ako je posrijedi virusna upala grla, tijelo će se samo riješiti virusa. Ako se radi o bakterijskoj upali, liječnik će vam dati antibiotike. Kod većine alergija liječnici obično propisuju antihistaminike koji smanjuju oticanje i upalu. Pritom je važno pošteđivati glas od daljnjih napora. Ako ste, pak, samo preopteretili grlo npr. žustrim navijanjem na utakmici, liječenje nije potrebno. Važno je što više odmarati glas.
Posebna napomena
Osim virusa i bakterija, upalu grla uzrokuje svako preopterećenje glasnica. Glasnice mogu oteći i zbog alergije i izloženosti jakim kemikalijama ili otrovima ili kao posljedica izraslina ili tumora.