Pitanja našim doktorima mogu postaviti samo prijavljeni članovi Ordinacije.

Prijavi se. Nemaš korisnički račun? Učlani se.

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju!
Ginekologija

Blago krvarenje i kontracepcija

Objavljeno: 29.04.2021.

Pijem kontracepcijske pilule daylette 6 mj. i svaki mjesec sredinom kutije imam po 3 dana blago krvarenje kroz iscjedak onako ali nije baš crven nego je smećkast. Zanima me što bi moglo biti jer me zna i lijevi jajnik boljeti, ali zbog krvarenja zanima me jel mi pilule ne odgovaraju ili? I mogu li mi nanijeti štetu kad sam ih nastavila piti, a nisam prestala. Inače imam 24 g. i pijem ih zbog jako bolnih menstruacija i zato sam ih se i bojala prestati piti. Prije njih sam pila lindynettei naeliu ali mi nisu odgovarale isto, utjecale su mi na raspoloženje više. 

Smješteno u Ginekologija

Imate tzv. probojno krvarenje koje se uz kotraceptivne tablete pojavljuje ili u nekoliko prvih ciklusa korištenja ili nakon što se tablete koriste duže vremena. Prije svega se ne radi ni o čemu opasnom i ukoliko su se sve tablete uzele na vrijeme nije upitno kontraceptivno djelovanje. Preparate koje uzimate samo nastavite dalje uzimati kao da je sve normalno, uobičajeno. Ukolio se probojno krvarenje pojavi u prvilh nekoliko ciklusa korištenja tada nije potrebna nikakva dodatna terapija i ono uobičajeno naviše nakon nekoliko tjedana prestane. Ukoliko se pak probojno krvarenje pojavi nakon dugotrajnog uzimanja (duže od 6 mjeseci do godinu dana) tada treba uz posljednjih 7-10 dana kontraceptiva dodati i preparat estrogena. Ukoliko to ne bude dovoljno i probojna krvarenja se opetovano ponavljaju tada treba promijeniti dotad korišteni kontraceptivni preparat drugim s višom dozom hormona. Točno tumačenje uzroka probojnih krvarenja je za okvire jednog ovakog napisa preopširno i nebiste to mogli slijediti. Treba pronaći nekog od kolega koji znaju što se zbiva i ako to korigirati nakon učinjenog pregleda i ultrazvučnog pregleda.

Slična pitanja