Objavljeno 19.03.2021.
GinekologijaTrenutno sam u ranoj fazi trudnoće (7. tj.), prva trudnoća. Na početku prvog tjedna koristila sam Sumamed (zbog angine) a sada sam COVID pozitivna. Dobivam različite informacije vezane za moguće probleme radi te dvije situacije. Možete mi objasniti moguće nuspojave i hoće li biti vidljive na daljnjim pregledima ukoliko ih bude?
Korištenja Sumameda (azitromicina) ne predstavlja nikakv problem jer je to antibiotik kojeg već desetljećima propisujemo u trudnoći i on ne spada u skupinu ljekova čije korištenje u trudoći predstavlja rizik za oštećenje ploda. Koliko danas znamo virus COVID-19 nema teratogenog djelovanja niti je do sada uočena veća spontanih pobačaja naročito u grupi mladih, zdravih trudnica u kojih je u ogromnoj većini slučajeva bolest vrlo blaga. I sam sam već u posljednjih nekoliko mjeseci barem u desetak svojih trudnica doživio pozitivne testove, ali niti u jedne nije bilo nikakvih problema i nakon dvotjedne izolacije smo nastavili s daljim kontrolama njihovih, urednih trudnoća. Ukoliko, naravno, postoje uz trudnoću i druge bolesti i poremećaji to se sve može komplicirati no to se odnosi na zapravo vrlo mali broj trudnica.
Slična pitanja
P: Jesu li moji nalazi inzulina i glukoze zaista uredni u kontekstu PCOS-a i planiranja trudnoće?
Objavljeno 03.06.2026.
GinekologijaP: Je li sigurna limfna drenaža nakon ovulacije kod pokušaja trudnoće?
Objavljeno 28.05.2026.
Ginekologija