Halo, doktore!

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju

info

Prijavite se u svoj račun kako bi mogli postavljati pitanja liječnicima. Nemate korisnički račun? Učlani se.

Postavite pitanje

P: Dishidroza

Objavljeno 27.07.2015.

Kožne promjene

Poštovani, prije nekoliko mjeseci mi se na desnom tabanu pojavio mali crveni "prištić" koji je jako svrbio. Nakon nekog vremena je to prošlo i nije se pojavljivalo do unatrag 2 mjeseca. U tom periodu su se pojavili prištići na oba tabana i u vrlo kratkom roku proširili po oko 30% oba tabana, isključivo po predjelima koji ne dodiruju pod prilikom stajanja. Pratio ih je neizdrživ svrab da bi nakon nekog vremena koža postala crvena i zadebljana, a svrab je i dalje bio prisutan. Na preporuku lijekarnika, mazao sam noge Belogent kremom 10 dana i namakao ih 20-ak minuta dnevno u kalijevom permanganatu. Stanje se osjetno popravilo, boja kože se donekle izjednačila sa ostatkom tabana, ali je i dalje bila zadebljana i hrapavija. Nekoliko dana nakon prestanka tretiranja područja Belogentom, pojavio se ponovno jedan prištić na lijevom tabanu, ponovno uz svrab. Možete li mi iz napisanog reći o čemu bi se moglo raditi i kako to tretirati? Hvala!

Poštovani, riječ je o tzv. dishidrozi, relativno čestoj dermatozi koja se pojavljuje na stopalima ili/i šakama. To je jedna vrsta alergijskog zbivanja, često bez znanog uzroka. Voli recidivirati, odnosno nakon kraćeg ili dužeg vremena vraćati se nazad. Ponekad vrućina i znojenje provociraju njezin nastanak. Terapijom se može relativno uspješno držati pod kontrolom, no baš zato što će biti potrebe za upotrebom kortikosteroidnih preparata, morate biti pod kontrolom liječnika. Javite se dermatologu.