Halo, doktore!

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju

info

Prijavite se u svoj račun kako bi mogli postavljati pitanja liječnicima. Nemate korisnički račun? Učlani se.

Postavite pitanje

P: Krvarenje kojeg sada imate zovemo probojnim krvarenjem

Objavljeno 17.02.2014.

Ginekološke smetnje

Lijep pozdrav! Koristim kontracepciju. Prije sam koristila Diane35, al nakon one afere, doktor mi je preporučio da napravim pauzu. Nakon 3 mjeseca promijenili smo tablete i počela sam uzimati Trinovum. Naime, javlja se problem (tj. nisam sigurna dal je problem). Pijem prvu karticu i otkad sam počela imam jak smeđi iscjedak te mislim da se sve jače intenzivira. Sad sam u 3. tjednu korištenja. Malo me brine jer dosad nikad nisam imala takav smeđi iscjedak. Pijem kontracepciju oko 3 godine. Prvu menstruaciju sam dobila s 14 godina, a sada imam 23. U vrijeme pauze sam napravila ginekološki pregled i sada čekam rezultate papa testa. Trebam li se brinuti zbog ovog? Inače pušim, a od prijašnjih bolesti mogu navesti preskakivanje srca (ekstrasistole) koje se javilo u pubertetu, a sada se smirilo. Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Nemate nikakvog razloga za brigu. Krvarenje kojeg sada imate zovemo probojnim krvarenjem. Ono je posve uobičajeno u prvih 2-3 mjeeca uzimanja kontraceptivnih tableta. Vi zapravo kao da kontraceptivne tablete uzimate prvi puta u životu! To što ste ih prethodno uzimali 3 godine pa učinili pauzu (kako Vam je preporučeno, zapravo posve krivo i nepotrebno ) se ”ne računa”. Osim što je to za Vas estetski problem ništa se neće dogoditi i sve će prestati, samo nastavite sa uzimanjem kao da se ništa ne događa. Probojno krvarenje može postojati prvih 2-3 mjeseca uzimanja. Kontraceptivno djelovanje naravno nije upitno ! Nisam slučajno rekao da ste krivo savjetovani. Ta preporuka da se učini pauza prije promjene preparata je posve nepotrebna i nije koristila ničemu dapače od nje potencijalno više štete nego koristi (stoga preporuka od prije više od 20 godina da svakih oko godinu dana uzimanja kontraceptiva treba učiniti nekoliko mjeseci pauze znači više štete a nikakvu korist i ona je davno napuštena!). Ona zapravo više govori o (ne)znanju onog koji je to preporučio. Naime, nikome se nuspojava kontracetpvnih tableta nije dogodila u 3. godini uzimanja. Neku nuspojavu ćete ili dobiti u prvih oko 6 mjeseci uzimaja ili više nikada ! Ukoliko se već željelo promijeniti preparat tada se nakon uobičajene sedmodnevne pauze moglo samo nastaviti sa novim preparatom i nebi se dogodilo ništa. Ovako ste, kao što rekoh ponovno na početku. No, osim estetskog problema ništa se drugo neće dogoditi.