Pitanja našim doktorima mogu postaviti samo prijavljeni članovi Ordinacije.

Prijavi se. Nemaš korisnički račun? Učlani se.

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju!
Ginekološke smetnje

Pauza od uzimanja kontracepcijskih tableta, menstruacija mi dosta kasni - kada ponovo početi piti tablete?

Objavljeno: 06.05.2011.

Poštovani, pila sam kontacepcijske tablete 4 godine bez prestanaka. U 3. mj sam odlučila naparaviti pauzu. Od početka 3. mj nisam dobila menstruaciju (nisam trudna). Da li je normalno da se toliko čeka? Htjela bih opet početi piti tablete. Da li moram čekati menstruaciju ili ne?

Smješteno u Ginekološke smetnje

Nije bilo nikakvog razloga za ”pauzu” tijekom uzimaja kontraceptivnih tableta bez obzira na to koliko ste ih dugo uzimala. Od pauze sigurno neme nikakve koristi, dapače potencijalno može biti više štete. Naime, svaki puta kada prekintete sa uzimanjem pa ponovno započnete imate efekt, što se nuspojava tiče, kao da ih uzimate prvi puta u životu. Također kada prekinete sa uzimanjem kontraceptiva nije ništa neobično ta ciklus nekoliko mjeseci može biti neredovit – kao što se kod Vas dogodilo. Ukoliko je isključena mogućost trudnoće tada se radi o poremećaju ciklusa koji se lako izregulira uzimanjem preparata gestagenog hormona tijekom 5-10 dana. Nekoliko dana nakon prestanka uzimanja gestagenskog preparata uslijedit će krvarenje od čijeg prvog dana možete ponovno započeti uzimati kontraceptiva. Možete ih koristiti dok god jednog dana ne poželite zanijeti. Dužina uzimanja kontraceptiva nema nikakvog značenja, kao što rekoh!

Slična pitanja