Halo, doktore!

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju

info

Prijavite se u svoj račun kako bi mogli postavljati pitanja liječnicima. Nemate korisnički račun? Učlani se.

Postavite pitanje

P: Prestanak uzimanja hormona

Objavljeno 28.02.2015.

Ginekološke smetnje

Lijepi pozdrav. Pišem u ime mame. Naime, ima 58 godina i prije više od 6 godina je operirala miom i odstranjena joj je maternica i jajnici. Dugo vremena je pila hormone, estrogen a onda ga je prestala piti i kratko vrijeme je pila feminesence ali joj nisu odgovarala pa sada već pola godine ne konzumira ništa. Ima vrlo česte napadaje vrućine a nakon toga nerijetko napadaje groznice. Je li to povezano s prestankom uzimanja hormona ili je nešto drugo u pitanju? Unaprijed hvala.

Kod svih žena koje  prestanu sa uzimanjem nadomjesnog hormonskog liječenja, bez obzira na dužinu korištenja,  treba očekivati da će ubrzo pojaviti klimakterične smetnje različitog intenziteta. One su u pravilu blaže nego su bile prije početka započinjanja terapije i trebale bi postupno prestati u 2-3 mjeseca.  Ipak ima žena kod kojih se intenzitet smetnji ne smanjuje i ukoliko su one i dalje prisutne  nakon više od 6 mjeseci poslije prestanka uzimanja  može se razmotriti ponovno uzimanje estrogenskog preparata. (nema striktne gornje granice o dužini korištenja, terapija može biti i doživotna!). To što je mama histerektomirana je zapravo samo prednost jer sami estrogeni ne bi trebali uz današnje niskodozirane  prirodne preparate  koji mogu biti  oralni ali  i transdermalni i u vidu flastera ili gela uzrokovati nikakve značajnije zdravstvene rizike  (prema najnovijim dokazima takva terapija npr. nosi i smanjenje rizika npl. procesa u dojci!)