Halo, doktore!

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju

info

Prijavite se u svoj račun kako bi mogli postavljati pitanja liječnicima. Nemate korisnički račun? Učlani se.

Postavite pitanje

P: Prištići nakon puberteta

Objavljeno 05.05.2015.

Kožne promjene

Poštovani, imam 23 godine i imam akne od 12-te godine. Promijenila sam pet dermatologa i koristila antibiotike (sumamed, doksiciklin) kreme (skinoren, eucerin, avene diacneal, dercome clear, sona gel, bioderma sebium, effaclar h i duo, effaclar pjenu i gel), uz čišćenja lica, to sve je pomoglo na kratko jer se sve opet vratilo. Zadnje što sam koristila je bio Roaccutan i terapija je trajala 7 mjeseci, prvih mjesec dana sam pila dvije tablete od 10 mg, drugi mjesec jednu tabletu od 10 mg na dan, a ostatak terapije svaki drugi dan jednu tabletu od 10 mg. Meni se lice tada skroz čistilo, no sada tri mjeseca nakon terapije opet počinju izbijat prištići i akne po bradi, ali i po obrazima i nosu. Možete li mi reći zašto se akne opet vraćaju, te da li je moj dermatolog pogriješio što sam bila na tako niskoj dozi Roaccutana, visoka sam 162 cm, a teška 54 kg, (dermatolog je odredio da imam akne papulopostulosa)...? Da napomenem da akne imam samo po licu, ramena, leđa i prsa su uvijek bila čista. Te Vas molim savjet što učiniti dalje?

Poštovana, Morate napraviti određene pretrage – UZV jajnika, odrediti status spolnih hormona, inzulinsku rezistenciju.. Akne koje se pojavljuju i nakon puberteta uvijek su znak hormonalnih turbulencija koje treba ustanoviti i liječiti da bi imali trajnije rješenje. Terapija Roaccutane tbl. bila je dobro vođena, no ona nije terapija uzroka, već posljedica hormonalnog disbalansa. Potražite uzrok.