Pitanja našim doktorima mogu postaviti samo prijavljeni članovi Ordinacije.

Prijavi se. Nemaš korisnički račun? Učlani se.

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju!
Ginekologija

Specifični preparat za liječenje akni

Objavljeno: 29.04.2022.

Imam 20 godina. Pijem Axira 35 tablete već godinu dana i 5 mjeseci za akne. U zadnjih nekoliko mjeseci (mislim da oko 4 mjeseca), u zadnjem tjednu prije pauze od tableta počela sam dobivati smeđi iscjedak koji bi trajao sve do menstruacije. U tjednu pauze uvijek mi je nakon toga slijedila normalna menstruacija. Ovaj mjesec je opet počeo taj iscjedak, ali ovaj put i malo crvene krvi iako su mi ostale još 4 tablete u blisteru. Je li to normalno ili je indikacija na neki problem? 

Smješteno u Ginekologija

Preparat kojeg uzimate je specifični preparat kojeg preoručujemo ne u prvom redu kao samo kontraceptiv (on jest i kontraceptiv) nego kao dio liječenja akni, pojačane dlakavosti odnosno to je najčešće povezano s urođenim poremećajem u radu jajnika kojeg zovemo sindromom policističnih jajnika. On je izvrstan za početak takve terapije, ali u pravilu ga je dovoljno koristiti u prvih oko 6 mjeseci terapije. Nakon toga ga treba zamijeniti preparatom pogodnijim za dugotrajno uzimanje. Simptome koje trenutno imate se zovu probojno krvarenje i one ne prestavljaju nikakav znatni zdravstveni problem kao što niti korisno, terapijsko djelovanje nije upitno. Ovo sve što imate je više estetski nego zdravstveni problem. Nadam se da ginekolog kod kojeg se kontrolirate znade ovo o čemu pišem. Preporučujem zamijeniti preparate - ne mogu kazati kojeg uvesti budući vas nikada nisam ni vidio niti s vama razgovarao - a ovaj posao ne se može raditi dopisno. Možda uz novi preparat nećete imati probojno krvarenje a ukoliko ono bude postojalo i dalje, tada povremeno treba uz posljednjih 10 aktivnih tableta kontraceptiva dati neki od preparata estrogena koji će stabilizirati stanje. Kao što rekoh, ovo sve bi vaš ginekolog trebao znati a ukoliko ne zna, javite mi se.

Slična pitanja