Halo, doktore!

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju

info

Prijavite se u svoj račun kako bi mogli postavljati pitanja liječnicima. Nemate korisnički račun? Učlani se.

Postavite pitanje

P: Spontano krvarenje nakon prestanka uzimanja kontraceptiva

Objavljeno 14.11.2016.

Ginekološke smetnje

Pozdrav, pijem Diane 35 već 5 godine, 11.10 sam dobila menstruaciju a 13.10 sam trebala početi pit novu turu tableta, ali sam ja odlučila da vise ne pijem. Da bi mi danas poceo ici smeđi iscjedak i to dosta jako, pa me zanima šta to je, nova menstruacija ili? hvala na odgovoru.

Nakon što se uzeli posljednju kontraceptivnu  tabletu iz pakovanja i nakon što je uslijedilo krvarenje nekoliko dana nakon posljednje uzete tablete njihovo djelovanje je posve prestalo. Slijedeće spontano krvarenje nakon prestanka uzimanja uobičajeno dolazi za oko 4 tjedna od posljednjeg prijelomnog krvarenja nakon uzimanja posljednjeg pakovanja kontraceptiva. No, spontano krvarenje  koje se pojavi nakon prestanka uzimanja kontraceptiva ponekad može i uslijediti raranije  ali i kasnije nego se očekivalo. Naime, normalizacija funkcija rada jajnika nakon prestanka uzimanja kontraceptiva (budući da za vrijeme uzimanja kontracepeptiva jajnici ne rade!)  ponekada može   i malo ”zapinjati” te se nekad i prvih čak i 2-3 mjeseca mogu događati nepravilna krvarenja različitog trajanja i obilnosti  koja je ponekd  potrebno regulirati hormonskom terapiju ukoliko  ona budu dugotrajnija i obilnija.