Halo, doktore!

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju

info

Prijavite se u svoj račun kako bi mogli postavljati pitanja liječnicima. Nemate korisnički račun? Učlani se.

Postavite pitanje

P: Vratite se uzimanju kontraceptiva

Objavljeno 23.11.2016.

Ginekološke smetnje

Imam 24 godine, koristila sam Lindynette zadnje 4 godine bez pauzi, osjetila sam da mi neodgovaraju vise te ih prestala piti...prva mjesečnica nakon prestanka uzimanja pilula dolazi normalno, a druga izostaje, koja je trebala biti prije dva tjedna sa tim da od datuma kad sam trebala dobiti menstruaciju imam pomalo krvavu sluz i nekad bolove kao pred menstruaciju...(pms-a nije bilo,nit su me dojke bolile), odnose sam imala ali zaštićene. Da li je to promjena naglog pada hormona?Trebam li pričekati ili...?

Kada kažete da Vam kontraceptivi ( lindynette ) nisu odgovarali nakon 4 godine uzimanja uopće mi nije jasno o čemu bi moglo biti riječ jer naprosto nema nuspojava koje se moglo pojaviti u 4. godini uzimanja.(nažalost najčešće se radi o utjecaju okoline koje govori kako je to predugo uzimanea, kako je štetno itd, itd…) Dakle, mišljenja sam, da niste trebalo prestati sa uzimanjem. Naravno budući da ste neredovite cikluse imali i prije uzimanja tableta naprosto ste se vratili u to stanje koje je postojalo prije uzimanja kontraceptiva. Nakon što se prekine sa korištenjem kontraceptiva ( a prije se radilo o neredovitim ciklusima) ciklusi odmah mogu biti neredoviti ili su eventualno ”redovitiji ” samo nekoliko mjeseci i potom postoje ponovno neredoviti. Nema tu nikakvog ”naglog pada hormona”, naprosto samo se radi o poremeenom ciklusu , bez ovulacije. Zato je i krvarenje ”neobično” jer to nisu menstruacije, to su tzv. disfunckijska krvarenja. Ukoliko u ovom trenutku ne planirate zanijeti preporučujem da se vratite uzimanju kontraceptiva. Tako će biti najučinkovitije i najjednostavnije.