U idućoj godini počinje provedba Nacionalnog programa za probir raka prostate čime Hrvatska postaje jedna od prvih zemalja na svijetu koja će provoditi probir kod muškaraca u riziku, rečeno je u utorak na svečanosti povodom 10 godina rada Hrvatskog društva bolesnika s rakom prostate.
Svake godine u Hrvatskoj oko 2.800 muškaraca suočava se s dijagnozom raka prostate, a svakog dana više od dvojice izgubi bitku s ovom bolešću, rekao je predstojnik Klinike za urologiju KBC-a Zagreb i predsjednik društva akademik Željko Kaštelan.
– Danas u Hrvatskoj više od 20.000 muškaraca boluje od raka prostate. Ponosan sam što smo zadnjih godina na KBC-u Zagreb napravili veliki iskorak u liječenju, osnivanjem Centra za prostatu, uspostavom multidisciplinarnog tima i značajnim unapređenjem skrbi za pacijente – rekao je.
Najvažniji rizični čimbenik za razvoj raka prostate je dob. Gotovo isključivo se javlja kod muškaraca starijih od 40 godina, s povećanim rizikom od 50. godine nadalje. Također, muškarci s obiteljskom poviješću raka prostate imaju i do dva puta veći rizik od obolijevanja.
Prošle je godine Hrvatska, među prvima u Europi, pokrenula pilot program za probir i rano otkrivanje raka prostate usmjeren na muškarce u dobi od 55 do 69 godina koji nisu ranije bolovali od raka prostate i nisu radili PSA test u posljednjih godinu dana. Program će do kraja ove godine obuhvatiti 10.000 muškaraca, a kod 0,5 posto dosad pregledanih je u konačnici i potvrđen rak prostate.
Pojavnost raka prostate u porastu
– Pilot program uspostavljen je s KBC Zagreb i KBC Sestre milosrdnice, s domovima zdravlja Grada Zagreba i liječnicima obiteljske medicine. To je sinergija svih uključenih, a udruge poput HDBRP tu su jako važne, jer djeluju kao izravan kontakt s pacijentom i kao kanal komunikacije prema pacijentima i njihovim obiteljima – poručila je državna tajnica u Ministarstvu zdravstva Marija Bubaš.
Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak, kazao je kako incidencija oboljenja od raka prostate raste u cijelom svijetu, pa tako u Hrvatskoj.
– No imamo i trend pada mortaliteta. Dijagnostika i terapije su sve bolje, pa tako i petogodišnje preživljenje, koje je danas 93%, dakle puno više nego prije 15 godina – rekao je dodavši kako Hrvatska pokreće jedinstven program probira.
– U ovogodišnjem pilot projektu za rak prostate ostvarili smo ciljeve i definirali slabe točke te znamo što treba pripremiti za uspješan nacionalni program, od administracije, preko dijagnostike i podjele uloga u svakom koraku probira – rekao je.
Specijalistica radioterapije i onkologije iz KBC-a Zagreb Marija Gamulin rekla je da hrvatskom zdravstvenom sustavu nedostaje radioligandna terapija, nova niša terapije koja ima odgovor od 30%.
– Danas se ti pacijenti liječe izvan Hrvatske, za što nema potrebe, jer smo mi spremni za uvođenje – istaknula je Gamulin.
Predsjednik HDBRP-a Velimir Korak pozdravio je uvođenje Nacionalnog programa probira iduće godine i rekao da upravo rano otkrivanje omogućava učinkovitije liječenje i značajno poboljšava kvalitetu života.
(Hina)




