Osim dodataka prehrani, postoje i drugi načini na koje roditelji mogu pripremiti svoju djecu za povratak u kolektiv.
Dolazak hladnijeg vremena često znači i češće posjete pedijatru. Djeca su osjetljiva, a kada krenu u vrtić, bolesti se čine gotovo neizbježnima.
Prehlada je zasigurno glavni i svakodnevni pratitelj djece, posebno u vrtićima. Sve počinje blagim curenjem iz nosa, koje ubrzo prelazi u kihanje, kašalj, a ponekad i povišenu temperaturu. Prehlade su uzrokovane virusima, a s obzirom na to da djeca stalno dijele igračke i dodiruju sve oko sebe, širenje infekcije je brzo. Iako prehlada obično nije ozbiljna, može iscrpiti dijete i otežati mu svakodnevne aktivnosti.
Iako često praćene prehladom, upale grla mogu se pojaviti i kao samostalna infekcija. Djeca se često žale na bol pri gutanju, a crvenilo grla i otečeni krajnici nisu rijetkost. Kod bakterijskih upala, poput streptokokne angine, mogu se pojaviti i groznica te opća slabost. Važno je razlikovati virusnu od bakterijske infekcije kako bi se pravilno liječila.
Gripa je pak puno ozbiljnija od prehlade i dolazi iznenada. Dijete može ujutro biti dobro, a već popodne ležati s visokom temperaturom i bolovima u mišićima narednih tjedan dana ili duže, a nerijetko se može i zakomplicirati te dovesti do upale pluća.
Upale uha su česte kod male djece, posebno nakon prehlada i gripa. Iako možda ne mogu uvijek riječima objasniti što ih boli, često postaju nemirna, plaču noću i povlače uho. Ta skrivena bol može biti vrlo neugodna, a ponekad zahtijeva i liječenje antibioticima. Ako primijetite da dijete stalno dodiruje uho ili se žali na bol, vrijeme je za posjet liječniku.
Bronhitis, upala bronha, i upala pluća spadaju među ozbiljnije respiratorne bolesti koje zimi pogađaju djecu. Često se pojavljuju kao posljedica neliječene ili pogrešno liječene gripe ili prehlade, a praćene su dubokim i bolnim kašljem te otežanim disanjem. Iako je bronhitis učestaliji, upala pluća ipak zahtijeva veću pažnju jer može dovesti do hospitalizacije ako se ne liječi na vrijeme.
Zima donosi i probavne viruse, poznate kao gastroenteritise, koji uzrokuju povraćanje, proljev i bolove u trbuhu. Iako obično traju samo nekoliko dana, dovoljno su neugodni da djecu učine slabom i iscrpljenom. Važno je na vrijeme reagirati i osigurati im dovoljan unos tekućine kako bi se spriječila dehidracija. Redovita primjena probiotika pomaže u sprječavanju nastanka takvih stanja i ključna je za normalnu funkciju crijevne mikroflore.
Kako se nositi s bolestima?
Iako većina ovih bolesti nije opasna, učestalim ponavljanjem mogu znatno oslabiti dječji imunitet i uzrokovati ozbiljnije probleme. Srećom, mnogi roditelji već imaju svoje male trikove kako se nositi s ovim periodom godine.
Marijan, otac trogodišnje Lare, priča kako su oni uspješno izbjegli zimsku epidemiju: „Moja žena i ja smo odlučili da ove zime nećemo samo čekati da Lara donese bolest iz vrtića. Počeli smo joj davati dodatke s vitaminima i probiotike svakodnevno. U kombinaciji s puno voća i povrća te redovnim boravkom na zraku, uspjeli smo smanjiti učestalost bolesti. Kad vidimo da neka bolest hara među djecom u vrtiću, dodamo joj i dodatnu dozu vitamina C.“
Redovito pranje ruku, osobito nakon povratka iz vrtića ili parka, pravilno oblačenje u skladu s vremenskim uvjetima te osiguravanje dovoljno sna i hidratacija, sve su to ključni faktori u borbi protiv zimskih bolesti. Također, ne zaboravite na važnost svježeg zraka – čak i zimi, kratke šetnje mogu značajno pridonijeti jačanju imuniteta.
Katarina, majka šestogodišnje Lorene, kaže: „Nama je rutina pranja ruku postala obavezna čim uđemo u kuću. Učili smo Lorenu kako pravilno prati ruke, a isto tako pazimo da ide spavati u redovno vrijeme. Kad god možemo, potrudimo se da je izložena prirodnom svjetlu i svježem zraku, čak i kad su vani niske temperature. Sve to joj pomaže da ostane zdrava i sretna, bez obzira na zimske viruse koji kruže.“
Ana, majka dvojice blizanaca, ističe koliko su probiotici pomogli njezinoj djeci: „Moji su dečki vrlo energični i vole vrtić, ali su se prošlih godina stalno razbolijevali. Njihov pedijatar preporučio nam je da počnemo s dodacima prehrani kako bismo im ojačali imunitet. Otkad uzimaju dodatke prehrani s vitaminima, mineralima i LGG-om, primijetila sam da su puno otporniji. Čak i kad se neka bolest pojavi, brže se oporave i simptomi su znatno blaži.“
Za zimu bez stresa
Mnogi se roditelji slažu da priprema za zimu počinje već na jesen. Uvođenje dodataka prehrani, poput Becutan KIDS VITS Multiimmuno praha, koji osim što je ugodnog okusa naranče koji će djeca obožavati, sadrži i niz *vitamina, minerala i LGG kulture mikroorganizama, koji pomažu u održavanju zdrave crijevne mikroflore, siguran je način održavanja zdravog dječjeg imuniteta. Istraživanja su pokazala da je čak 80% našeg imuniteta povezano s crijevima, što znači da je održavanje zdrave crijevne mikroflore presudno za otpornost na bolesti.
Zima ne mora nužno značiti beskrajne prehlade i posjete liječnicima. Uz pravilnu pripremu, Becutan KIDS VITS dodatke prehrani i nekoliko jednostavnih promjena u svakodnevnoj rutini, možete osigurati svojoj djeci da uživaju u jesenskim mjesecima bez prehlađenih nosića.
*Vitamini C, B6, D i B12 doprinose normalnoj funkciji imunološkog sustava.
Sadržaj nastao u suradnji s Becutanom.