Psiha

Psiha

Muči li vas dobar ili loš stres? Naučite kako prepoznati razliku!

Shutterstock 1606546576

Svi se fokusiraju na loše ishode stresa, ali on ponekad može biti i dobar za vas!

Istina je da kod nekih osoba stres uzrokuje uzbuđenje i ugodan adrenalin, pojasnila je Stacy Kaiser, psihoterapeut. „Na primjer, neke će osobe stajati u redu 5 sati kako bi nabavili novi TV i to im ne pričinjava stres jer uživaju u pomisli da će imati nešto novo u kući“

Događaji poput vjenčanja, poroda ili završnog testa u školi za neke su ljude pozitivni stresori, a većina reakcija ovisi o vašoj perspektivi, pojasnila je Margaret Bell, konzultant za mentalno zdravlje.

Dobar ili loš stres?

Stručnjaci dijele stres na ;

Distres (negativni stres): Situacije kada stres budi motivaciju i inspiraciju

Eustres (pozitivni stresa): Stres koji nas iscrpljuje i može naštetit zdravlju

I jedan i drugi oblik stresa bude osjećaj nervoze, pojašnjava terapeutkinja Marion Plessner Rodrigue i oba djeluju na otpuštanje hormona poput adrenalina i kortizola, što uzrokuje pak određene fizičke reakcije poput znojenja, tremora, ubrzanog rada srca…

Hrana koja pomaže u borbi protiv anksioznosti: Mliječni proizvodi, bobičasto voće, meso…

Imamo li kontrolu?

„Količina kontrole koju mislimo da posjedujemo ima jak utjecaj na to hoćemo li situaciju doživjeti kao negativnu ili pozitivnu, to se na primjer događa kad odlučite savladati novi opasan sport – vi kontrolirate proces” pojasnila je Diane Dixon, klinički psiholog.

Kad nemate kontrole, poput smrti nekog bliskog ili otkaza, doživjet ćete negativan stres. Stresne situacije možemo kontrolirati tako da napravimo listu opcija koje imamo kako bismo ga lakše prebrodili. Upravo je to prvi dobar korak za savladavanje stresnih situacija.

Postoji li nagrada?

Kad odlučite savladati novu vještinu, nagrada je bolje suočavanje sa stresom i pretvaranje onog negativnog u pozitivan. Primjer su trudnoća, povratak školovanju.. Sve su to stresne situacije koje na kraju donose veliku nagradu. Naime, dobar nas stres motivira i jača naše samopoštovanje, baš kao što će i trening ojačati naše mišiće. Možete „vježbati“ tako da si često na poslu postavljate teške zadatke ili se upustite u novu ljubavnu vezu…

Kako se boriti protiv negativnih posljedica stresa?

Kad se stvari čine jako teškim, Dixon savjetuje da je to vrijeme kad se trebate umiriti i prisjetiti što sve treba za dobro zdravlje, a ove savjete navodi kao „velikih 5“

  • Dovoljno sna
  • Kvalitetna hrana
  • Fizička aktivnost
  • Podrška okoline
  • Vjera u nešto veće od sebe samog

Neki bi drugi stručnjaci ovo nazvali brigom o vlastitom životu…

“Ljudi često prestanu voditi brigu o sebi kad su suočeni s intenzivnim stresom, ali manjak brige o sebi može samo pogoršati situaciju“, navodi Kaiser.

Koliko je sigurno sada odlaziti u trgovine po namirnice? Ovo su nužne mjere opreza

Klijentima često govorim koliko je važno u tim situacijama piti vodu i jesti kvalitetnu hranu  te se osloboditi nepotrebnih obaveza“, pojašnjava Amy Axtel, psihoterapeut te dodaje kako mogu pomoći i akupunktura, joga, meditacija, hodanje…

A. A:

Foto: Shutterstock

 

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo